O dysfunkčných vzťahoch v modernej dobe ║ Sally Rooney - Rozhovory s priateľmi (recenzia)

Iba 29-ročná írska autorka žne svojimi dielami veľký úspech. Už má na konte dve bestsellerové knihy a jej v poradí druhé dielo Normálni ľudia bolo nominované na Man Booker Prize. The New York Times ju označili za “prvú veľkú spisovateľku milleniálov”.


Sally Rooney rada v svojich dielach skúma nekonvenčné vzťahy. Čitatelia na Slovensku ju už mohli spoznať v knihe Normálni ľudia, ktorá u nás vyšla v prvej polovici 2020. Rozhovory s priateľmi sú jej debutom, rozprávajúcim príbeh o dvoch priateľkách, študentkách vysokej školy, a ich zvláštnom vzťahu so starším manželským párom.  


Štvorica vytvára akýsi zvláštny nesúrodý celok, tvorený odlišnými typmi ľudí, no zároveň navzájom poprepájaných. Láska, priateľstvo aj nevera tvoria ich pomyselné spojivá, ktoré ich podrobujú skúškam.


V knihe dominuje prežívanie postáv. Sally Rooney je typická zameraním sa na ich vnútorný stav a vzťahy, nevenujúc pozornosť opisom prostredia. Svoje postavy neidealizuje, nepíše ich tak, aby sa páčili čitateľom alebo ich inšpirovali. Na prvý pohľad nevzbudzujú potrebu empatie, avšak aj napriek tomu vás dokáže presvedčiť aby ste sa o ne zaujímali.


Príbeh sleduje z pohľadu študentky Francis, ktorej životné voľby pôsobia v mnohých ohľadoch diskutabilné a otvárajú viaceré morálne otázky. Francis predstavuje vnútorne poškodenú postavu, ktorá má problém uvedomiť si, čo skutočne cíti a akú má hodnotu. Aj napriek tomu, že jej správanie pôsobí často nepochopiteľne, jej emócie sú jasne zobrazené a citeľné. The Guardian sa o autorke vyjadril: “Píše výborne o tom, aké je to byť mladou, nadanou, ale sebadeštruktívnou ženou, čo sa týka jej psychickej aj fyzickej stránky."


Prirodzená sila Rooney spočíva v psychologický portrétoch,” píše magazín The New Yorker. Postavy, ktoré Sally Rooney vytvorila nie sú dokonalé, ale zaváňajú autentickosťou. Sú sebecké, zúfalé a mnohokrát stratené. Nie je to o ľuďoch, ktorých by sme chceli mať pri sebe alebo ktorými by sme chceli byť. Ponúkajú však veľkú dávku realizmu a úprimnosti.


Dej je ťahaný najmä interakciou postáv, ktorá je písaná hodnoverne živo. Sally Rooney píše ozaj bravúrne, všetky slová majú svoje miesto a vety sú poskladané s citom. Jej spôsob písania je na prvý pohľad jednoduchý, akoby sa ani nenamáhala, vďaka čomu sa dá do jej diel veľmi ľahko začítať. O vzťahoch píše citlivo a znalo, dokáže zachytiť aj nenápadné drobnosti veľmi pozorne.


Rozhovory s priateľmi sú kniha otvárajúca kontroverzné témy, ktoré dokážu pobúriť a donútia čitateľa zamyslieť sa nielen pri čítaní, ale aj po ňom.  Skúma, čo je to láska, aké sú jej formy a kde má Hranice. Aké to ľúbiť druhých, ale nie seba. Zaručene sa vám dostane pod kožu.


“Bystrý, zábavný, podnetný… naozaj skvelý portrét dvoch mladých žien, ktoré zisťujú, aké je to byť dospelými,” povedala o knihe spisovateľka Celeste Ng. Spisovateľka Rufi Thorpe zhodnotila, že “Sally Rooney má najostrejšie oko na všetky najdelikátnejšie krutosti ľudskej interakcie.”


Vďaka úspechu adaptácie knihy Normálni ľudia je práve vo výrobe aj seriálová adaptácia na Rozhovory s priateľmi od BBC. Tento rok autorka tiež chystá ďalšiu, v poradí už tretiu, knihu o modernej írskej láske – Beautiful World, Where Are You”.


___________________________________________

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros Media. Recenzia bola napísaná pre web zacitajsa.sk

Zverejnenie komentára

Všetky komentáre si veľmi cením ♥

Instagram

Čaro kníh. Theme by STS.