Život bez domova nie je ľahký ║ Tu, kde bývam - Brenda Rufener

7. 5. 2019

Tu, kde bývam je kniha, ktorá sa zaoberá netradičnou témou - bezdomovectvom. Ak hovorím o netradičnosti, myslím tým najmä jej malý výskyt v young-adult, ja osobne som o tejto téme čítala prvý krát. Bezdomovectvo je záležitosť, s ktorou sa v bežno živote stretávame neustále, aj keď len okrajovo. O niektorých veciach je dôležité rozprávať, lebo ľudia ich zvyknú prehliadať, až dokým sa netýkajú priamo ich. Možno práve preto ma táto kniha zaujala.

Linden je študentkou strednej školy, ktorá má jedno veľké tajomstvo - nemá domov. Okrem nej o tom nevie nikto, ani jej najlepší kamaráti a učitelia. Keď sa jej zadarí prespáva v škole, ktorú tiež využíva na všetky potrebné záležitosti, ak nie, tak nachádza útočisko vonku. Robí všetko preto aby sa dostala na vysokú školu spolu s jej dvoma najlepšími kamarátmi Šunkom a Seugom, čo pre ňu predstavuje konečne normálne bývanie a nádej na svetlú budúcnosť.
Už na základe obsahu je jasné, že hlavná postava Linden to má v živote veľmi ťažké. Postupne však odhaľujeme dôvody, ktoré spôsobili, že skončila na ulici, a zisťujeme, že to má ešte o niečo ťažšie. Napriek tomu je silná, nebojácna, odhodlaná a najmä neoblomná. Snaží sa nezaťažovať druhých svojimi problémami a vždy keď jej niekto čo i len trošku pomôže, nájde spôsob ako mu to vynahradiť. 
„Prvé pravidlo: Na hodinách nepospávaj.
Druhé pravidlo: Nikdy so sebou nenos príliš veľa vecí.
Tretie pravidlo: Snaž sa nevyzerať ako bezdomovec.“
Aj keď je bezdomovectvo ústrednou témou knihy, časom sa zápletka začne zamotávať o lásku. V tomto smere mi niekedy prišlo, akoby autorka v určitých pasážiach dala všetky problémy bokom a sústredila sa len na romantickú linku. Niektoré udalosti a rozhovory mi vďaka tomu prišli veľmi nerealistické. Ale predsa len ide o young-adult knihu, takže sa nad tým dajú prižmúriť oči. V niektorých pasážach som však mala pocit,  že ide bežnú romantickú young-adultovku, ktorú som navyše už niekedy predtým čítala.

Záver:
Tu, kde bývam je príjemná oddychová kniha, ktorá rozoberá dôležité problémy, predovšetkým bezdomovectvo, no mierne sa obtrie aj o násilie. Otvára tak neobvyklé témy a zaujímavým spôsobom poukazuje na to, že aby človek pomoc dostal, musí si o ňu najprv požiadať. Dané veci sú v nej podané jemne a s citom, nezasahuje príliš do hĺbky. Avšak veľa príležitostí, ktoré tieto témy otvárajú mi prišli nevyužité, vytlačené romantickou zápletkou. Určite však ide o zaujímavú knihu, na ktorú by si mal názor každý vytvoriť sám.

Moje hodnotenie:

Hodnotenie na Goodreads:
3.54

Kľúčové slová:
#bezdomovectvo #násilie #priateľstvo #láska

Podobné knihy:
  

Za knihu na recenziu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

1 komentár

  1. Slovart si mě získal touhle sérií, respektive edicí, kterou teď v poslední době začal tak hromadně vydávat. ♥ Možná by tohle nebyla úplně nejlepší knížka, ale v rámci té edice by se mi líbilo ji mít. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥

Ak nechcete nič zmeškať...

Instagram sleduj @caroknih