O tom, aký ťažký je smútok ║ Všetko je tak, ako má byť - Nina LaCour

8. 5. 2019

Úprimne som po tejto knihe siahla len kvôli nápisu "Najlepšia tínedžerská kniha roka 2018". Zistila som, že to vychádza z ocenenia Printz Awards, čo je jedno z najprestížnejších ocenení pre young-adult literatúru. Pozrela som si hodnotenia na Goodreads, ktoré nápis podporili a povedala si, že hádam nebudem sklamaná. Nemala som veľké očakávania, veď som ani poriadne nevedela o čom to bude, a už toľkokrát bola nejaká kniha ospevovaná či najlepšia a mňa sklamala. Len ma zaujímalo, čo môže byť na takej útlej knihe tak zaujímavé. Po dočítaní, s ešte nezaschnutými slzami na líciach, som to pochopila - táto kniha vás chytí za srdce.

Marin, hlavná postava, odišla náhle zo svojho domova v Californii na univerzitu v New Yorku, potom ako sa utopil jej starký, a nikomu sa odvtedy neozvala. Ani jej najlepšej kamarátke Mabel, ktorá ju zasypala množstvom správ a telefonátov, no ani raz nedostala odpoveď. Nikto nevie, čo sa počas posledných týždňov doma skutočne stalo a Marin robí všetko preto, aby na to zabudla. Mabel sa však nevzdáva a po mesiacoch ticha prichádza na tri dni do New Yorku za Marin - aby jej pomohla a aby dostala odpovede.
V tejto knihe nenájdete množstvo zvratov, prekvapení ani akčný dej. Namiesto toho sa príbeh posúva postupným odkrývaní pocitov a myšlienok hlavnej postavy, jej vyrovnávaním sa s tým, čo sa stalo, a najmä jej postavením sa zoči voči skutočnostiam. Táto kniha nestojí na prevratných odhaleniach a na zdrvujúcich udalostiach, citlivo odkrýva vnútorné rany spôsobené klamstvami a zradou, ktoré sú také bežné a zároveň vždy nečakané. Možno sa v mnohých pocitoch nájdete aj vy. A možno na základe tejto knihy lepšie pochopíte pocity druhých.

Zjednodušene povedané táto kniha je o smútku. O tom ako sa s ním vyrovnať. O tom, že neexistuje jednoduché riešenie na všetky problémy a nedá sa povedať si, že všetko bude fajn a ísť ďalej. Niektoré veci si vyžadujú čas a čím väčší smútok, tým viac času potrebujete. Autorka vie ako narábať so slovami, aby ste cítili to isté čo postava, vie ako sa vás dotknúť. Táto kniha je smutná a krásna zároveň, pocit, ktorý vo vás vyvolá si ponesiete zo sebou ešte dlho.

Záver:
Krásne a citlivo napísaný príbeh, ktorý nestojí na strhujúcej zápletke, ale na spoznávaní pocitov a myšlienok hlavnej postavy. Plné emócií, hnevu a trápenia. Príbeh o láske, priateľstve a najmä rodine - a nielen tej pokrvnej. Táto kniha ma naozaj potrápila, ale len v tom najlepšom. Zanechala ma s boľavým srdcom a naozaj smutnú. Lebo Marin to mala (aj má) naozaj ťažké a autorka vie ako to s citom dať do slov. Odporúčam všetkým čo majú radi citlivé a smutné príbehy.

Moje hodnotenie

Hodnotenie na Goodreads:
3.97

Kľúčové slová:
#smutok #bolest #priatelstvo #rodina

Podobné knihy:
  

Za knihu na recenziu ďakujem Albatros Media.

6 komentárov

 1. Krásna recenzia! Lepšie si to vystihnúť nemohla. Mne sa kniha veľmi páčila a doteraz si ten úžasný príbeh pamatám❤

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Já byla z knihy bohužel zklamaná :-( Dost mě to mrzí, prootže mám tento žánr ráda a anotace zněla slibně, ale nevím proč, nedokázala jsem si příběh oblíbit :-( Možná jsem ji četla v nesprávný okamžik :-( A ta obálka je krásná!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. O knize už vím dávno ale nevím zda se na ní vrhnu, jestli bude možnost určitě si jí přečtu. :)

  ALL ABOUT CANDYS LIFE

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Touhle knihou jsi mě zaujala už v předchozím článku (o knížkách, kde se řeší psychické a mentální problémy). Vážně bych si ji ráda někdy přečetla. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jsem ráda, že se ti kniha tak líbila! Pro mě je tohle příběh, na který asi jen tak nezapomenu. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥

Ak nechcete nič zmeškať...

Instagram sleduj @caroknih