Magický realizmus pre mládež ║ Zázraky padlých svätých - Maggie Stiefvater

6. 5. 2019

Autorku Maggie Steifvater môžete poznať vďaka jej sériám Vlci z Mercy Falls a Havraní cyklus. Práve Havraní cyklus som od nej čítala a zamilovala si spôsob, akým autorka dokáže podať príbeh, vykresliť postavy a vložiť do príbehu prvky magického realizmu, ktorý sa bežne spája skôr s povinnou literatúrou ako s young-adult literatúrou. Najnovšie jej u nás vyšla kniha Zázraky padlých svätých, ktorá zobrala magický realizmus na úplne novú úroveň.

Kniha rozpráva príbeh o rodine Soriovcov, ktorí liečia zázrakmi temnotu ukrytú v ľuďoch, a o pútnikoch, ktorí za nimi prichádzajú. Na to aby boli pútnici vyliečení musia prejsť dvoma zázrakmi, k prvému im pomôžu Soriovci, s druhým si musia poradiť sami. Práve po prvom zázraku sa ich temnota zhmotní a oni musia nájsť spôsob ako ju poraziť. Jeden z nich za zväčší na obra, druhá neodkáže rozprávať iba opakovať po druhých... každá temnota vyzerá inak. Jedno pravidlo je však nemenné - Soriovci nemôžu pútnikom pomôcť, inak privolajú temnotu aj na seba. A temnota svätcov je hrôzostrašnejšia.
Dej sa začína spoznávaním jednotlivých svätcov, pútnikov a aj cestovateľa, ktorí si do svätého mestečka Bicho Raro prišiel odpracovať dodávku. Na začiatok to predstavuje veľké množstvo postáv, ktorých tam je na takú útlu knižku naozaj veľa, čo mi spôsobilo chvíľkový zmätok, ale po chvíľke ma autorka ukolísala svojou slovnou hrou a už som bola očarená. Všetko sa začína komplikovať akonáhle hlavný svätec Daniel Soria poruší pravidlo a pomôže jednej pútničke, do ktorej sa zamiloval.
"Daniel chcel jediné- pomôcť niekomu, komu nemal dovolené pomáhať. A bál sa, že pre svoje vlastné potešenie zničí celú rodinu."
Maggie Stiefvater tak rozvíja neuveriteľne magický príbeh, plný záhad a metafor, v ktorom má každé slovo či veta omnoho hlbší význam. Dokáže to všetko s poetickým citom a vytvára nádherne obrazy fantázie a zázrakov. Púšť si obľúbi cestovateľa, otec s dcérou sa rozprávajú pískaním, ľudia sa premenia na drevo a hviezdy na vás žmurkajú. Aj napriek tomu, že sa jedná o young-adult, kniha sa zaoberá väčšími myšlienkami ako je v tejto literatúre zvykom. Po dočítaní táto kniha vo mne zanechala neopísateľný povznesený pocit, ako to dokáže len ozajstné umelecké dielo.
„Púšť nebola zvyknutá podliehať sympatiám alebo sentimentálnosti, ale jeho oddanosť ju dojala a prvýkrát po veľmi dlhom čase niekomu opätovala lásku.“
Záver:
Autorka v útlej knižke Zázraky padlých svätých zachytila nádhernú magickú atmosféru, kde je možné všetko, čo si dokážete predstaviť. Prostredníctvom príbehov postáv a ich boja s temnotou vás dovedie k hlbokým myšlienkam, ako napríklad že na to, aby si pomohol druhým, musíš pomôcť najmä sebe. Ak sa vám páčil Havraní cyklus, nad touto knihou nemusíte váhať. A ak vás láka niečo neznáme a magické - táto kniha je presne to, čo hľadáte.

Moje hodnotenie:

Hodnotenie na Goodreads:
3,85

Kľúčové slová:
#mágia #zázraky #magickýrealizmus #rodina

Podobné knihy:
 


Za knihu na recenziu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

2 komentáre

  1. O magickém realismu jsem teď dost četla, protože jsem maturovala z literatury. Ale žádnou knížku, která by sem spadala, přečtenou nemám. Vůbec mě nenapadlo, že by se sem mohla řadit i současná, natož young adult literatura, ale je to docela motivující prvek, takže možná si knížku jednou přečtu v rámci rozvíjení literárních znalostí. :D :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Na tuhle knihu se hodně těším, zvlášť když se ti tolik líbila :)
    Marky (Books are my life...)

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥

Ak nechcete nič zmeškať...

Instagram sleduj @caroknih