Ako skončí vojna medzi červenou a striebornou krvou? ║ Vojna rodov - Victoria Aveyard

9. 5. 2019

Vojna rodov je dlho očakávaný záver série Červená kráľovná. Séria mala byť pôvodne trojdielna, no autorka sa viac rozpísala a nakoniec máme až štyri knihy. Ústredným motívom série je konflikt medzi dvomi druhmi ľudí - tých so striebornou krvou, ktorí majú magické schopnosti a vládnu, a tých s červenou krvou, ktorí už nechcú byť utláčaní. Ak ste predošlé diely ešte nečítali, neodporúčam vám čítať ani túto recenziu, nakoľko si veľmi ľahko môžete vyzradiť niečo dôležité. 

V tejto knihe pokračujeme presne tam, kde sme skončili. Mare sa podarilo oslobodiť od Mavena a spolu s Calom, ktorý si vybral korunu namiesto nej, Červenou Gardou a novými posilami plánujú ako Mavena porazia a nastolia pokoj v krajine a rovnováhu medzi ľuďmi. Všetko, čo je Mare blízke je teraz v ohrození, stojí pred veľkými rozhodnutiami a je otázne, čo všetko bude musieť obetovať, aby dosiahla svoj cieľ.
Napriek tomu, že som prvú knihu naozaj zbožňovala, musím skonštatovať, že kvalita série išla postupom času dole. Aj v tejto knihe nachádzame množstvo zbytočný a hluchých miest, ktoré mohli byť úplne vynechané, či minimálne inak napísané. Príbeh je vyrozprávaný viacerými postavami, čo zvyčajne dokáže dej oživiť, v tomto prípade však boli niektoré pohľady jednoducho nezáživné a mala som sto chutí danú kapitolu preskočiť. Napríklad pohľad Iris mi nič zaujímavé do príbehu neposkytol. Za to pohľady Cala a Mavena boli skvelé.

Po väčšine času sa kniha čítala primerane dobre a stránky ubiehali rýchlo. Sústredila sa najmä na množstvo bojových plánov a stratégií, no priestor dostalo aj zmätené napätie medzi Mare a Calom. Avšak ostalo veľmi veľa nezodpovedaných otázok o svete, ktorý autorka vytvorila, čo myslím, že je dosť veľká chyba, keď vezmeme do úvahy, že sme dostali o knihu naviac a stále nám chýba množstvo odpovedí. Takto ostávajú len diery a zbytočné miesta. Koncu chýbalo prekvapenie a ešte čosi, čo by dalo celej sérií väčší zmysel.

Záver:
Konečne sme sa dočkali záveru série, ktorá začala naozaj vynikajúco, bohužiaľ táto kniha sa na tú prvú ani zďaleka nechytala. Samo osebe nebola až taká zlá, okrem pár zbytočných častí, no na záver epickej série jednoducho nie je dostatočná. Príliš veľa nezodpovedaných otázok a predvídateľné ukončenie. Za mňa by bolo lepšie, keby autorka ostala pri troch knihách.

Moje hodnotenie:

Hodnotenie na Goodreads:
3.88

Kľúčové slová:
#mágia #silakrvi #utláčanie #bojzapráva #ľúbostnýtrojuholník

Podobné knihy:
  

Za knihu na recenziu ďakujem kníhkupectvu Panta Rhei. Pre viac informácii o knihe a možnosť zakúpenia kliknite tu.

1 komentár

  1. Jestliže jsou podobnými knihami Divergence a Selekce, bojím se, že by to nebyla knížka pro mě. Navíc je to série a ty se já poslední dobou snažím spíš dočítat než rozečítat. :D

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥

Ak nechcete nič zmeškať...

Instagram sleduj @caroknih