Ako dokáže alkoholizmus detí ovplyvniť život ľudí v okolí? ║ Delphine de Vigan - Spojenia

4. 5. 2019

Delphine de Vigan je francúzska spisovateľka, ktorá napísala už viacero kníh, avšak Spojenia sú prvá kniha, ktorú si môžeme prečítať v slovenskom preklade. Od našich českých susedov som už na viaceré autorkine knihy zachytila pozitívne ohlasy, preto akonáhle som zistila, že jej vyšla kniha aj u nás, vedela som, že si ju potrebujem prečítať. Na prvý pohľad útla knižka v sebe skrýva silný a temný príbeh, ktorý sa odohráva prostredníctvom každodenných problémov bežných ľudí.

Dvanásťročný Théo sa spolu so svojim najlepším kamarátom Mathisom pravidelne opíjajú. Zatiaľ čo pre Mathisa je to obyčajná zábava dvoch chlapcov rebelujúcich proti pravidlám, Théo sa prostredníctvom alkoholu vyrovnáva so svojimi životnými traumami, ktoré aj napriek svojmu mladému veku, nevie zvládať inak. Jeho život je rozdelený hrubou čiarou na dve časti - život u matky a život u otca. Jediní ľudia, ktorí si alkoholizmus chlapcov všimnú, sú matka Mathisa a učiteľka biológie.
Autorka prostredníctvom problému Theá poukazuje na problémy vo vzťahoch medzi ľuďmi v jeho okolí. Matke Mathisa sa rozpadá predstava o svojom manželovi a zúfalo sa snaží nájsť spôsob ako sa s tým vysporiadať. Učiteľka biológie vidí v Théovi niečo, čo potrebuje ochraňovať a snaží sa odhaliť jeho problém a zároveň mu pomôcť. Theóvi rodičia majú každý množstvo svojich problémov, pre ktoré prehliadajú tie synove. Vzťahy sa zamotávajú a jedno rozhodnutie ovplyvňuje to druhé.

V knihe sa rozoberajú ťažké témy prirodzeným spôsobom. Postavy sú bežní ľudia, ktorých môžete stretnúť na ulici, či v ktorých sa dokonca môžete sčasti nájsť aj vy. Príbeh ukazuje na to, že problémy medzi ľuďmi sú mnohokrát spôsobené banálnymi záležitostiami a dôvodmi, ktoré by sa dali vyriešiť jednoduchšie, ak by ľudia spolu otvorene komunikovali.

Zhrnutie:
Tento príbeh o 12 ročnom chlapcovi závislom na alkohole nahliada do vzťahov v škole, v (nefunkčných) rodinách a medzi priateľmi, a odhaľuje tak spojenia, ktoré vás nenechajú chladnými. Krátke, silné a výstižné.

Moje hodnotenie:

Hodnotenie na Goodreads:
3.97

Kľúčové slová:
#alkoholizmus #rodinnéproblémy #vzťahy #priateľstvo

Podobné knihy:
  

Za knihu na recenziu ďakujem kníhkupectvu Panta Rhei. Môžete si ju zakúpiť tu.

3 komentáre

 1. Adi, naprosto miluji tvé fotky, které rozhodně patří mezi ty nejkrásnější na Bookstagramu. Delphine jsem viděla osobně, když navštívila Prahu a byla to nesmírně zajímavá a milá žena. Na její knihy se ale teprve chystám :-) Doma mám tři její příběhy a věřím, že to budou silné knihy

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Od Autorky mám doma Podle skutečného příběhu. A už se na ní těším! Autorka na první pohled vypadá sympatická ♥ Jinak po tvé recenze si koupím i Pouta!


  ALL ABOUT CANDYS LIFE

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Jé, další francouzská autorka, které bych možná měla dát šanci, aby mi dokázala, že Francie má po literární stránce co nabídnout. :D Zatím mě autoři, které jsem četla (ti současní) přesvědčují o opaku. :D

  OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥

Ak nechcete nič zmeškať...

Instagram sleduj @caroknih