Každý si zaslúži svoju lovestory ║ Ja, Simon ║ kniha vs. film

Simon urobil okolo seba rozruch už keď vyšiel v originály pred tromi rokmi. Je to príbeh o jednom stredoškolákovi Simonovi,  ktorý pred všetkými skrýva jedno tajomstvo - je gay. Pod prezývkou si píše emaily s chlapcom, s ktorým majú veľa spoločného a je jediný, pred kým môže byť sám sebou. Raz sa však zabudne odhlásiť na školskom počítači a jeho emaily sa tak stanú predmetom vydierania. Simon sa tak ocitá zahnaný do kúta, kde je čoraz viac tlačený k tomu, aby sa všetkým priznal.

Ja, Simon - Becky Albertalli ║ Slovart ║ 2018 ║ 296 strán ║ young-adult LGBT
KNIHA ║ Ja, Simon - Becky Albertalli
Knižka od Becky Albertalli patrí medzi veľmi dobre napísané young-adultovky. Keďže okolo knihy bolo také veľké haló, bála som sa, že ostanem sklamaná. A aj keď by som knihu neoznačila za tú najlepšiu standalone knihu, akú som kedy čítala, bola to veľmi dobrá kniha. Postavy majú správanie a myslenie adekvátne ich veku, vďaka čomu pôsobia reálnejšie a veľmi ľahko som si ich obľúbila.  Možno by ma to viac chytilo za srdce keby som bola ako Simon a potrebovala coming out, či si ním v minulosti prešla. Neviem... 

Viem však, že Simona zbožňujem. Je rozkošný, milý, má rad Harryho Pottera, celkovo má skvelé referencie na dnešnú pop-kultúru - v skratke ho chcem za kamaráta. Naozaj. Čítanie o jeho coming oute a problémoch s tým spojených som si veľmi užila a knihu sa mi nechcelo odložiť. Je napísaná ľahko a jednoducho, čiže jej čítanie predstavovalo dokonalý oddych. Chápem však prečo niektorých nebavila, akcie v nej totiž veľa nenájdete, je to kniha zameraná na život tínedžera v dnešnej (miestami zvláštnej) dobe. Viackrát som sa nad niektorými situáciami nahlas zasmiala, dokonca som aj uronila slzičku. Za mňa veľmi dobrá kniha, ktorú vám odporúčam.
4/5
FILM ║ Ja, Simon
Keď som si išla pozrieť film najviac som sa obávala toho, čo všetko oproti knihe zmenili a ako veľmi to zmení celkový dojem. Niektoré zmeny sa dali vyčítať už z traileru, celkovo vo filme pomenili pár vecí, ktoré však na moje prekvapenie veľký rozdiel neurobili. Najdôležitejšie podľa mňa bolo, že nezmenili charaktery hlavných postáv, ale stále to bol ten zlatý Simon a tá milá Abby. Film tak dokázal zobraziť knihu bez toho aby človek mal pocit, že kniha a film sú niečo úplne odlišné.

Takisto sa mi veľmi páčil výber hercov, ktorí boli blízko mojich knižných predstáv. A nielenže sa hodili výzorom, aj ich herecké výkony boli veľmi dobré a uveriteľné. Niektoré postavy, ako napríklad riaditeľ, mi však prišli nereálne a trošku zbytočné. Ale film dokázal niečo, čo som naozaj nečakala - rozplakal a rozosmial ma ešte viac ako kniha. Celkovo je to veľmi milý film, ktorý síce nie je nič extra, ale rovnako ako kniha je veľmi príjemný a oddychový. Aj napriek pár "stereotypom americký teen filmov" prezentuje hlavnú myšlienku kvalitne, s humorným a veselým podtónom, no dokáže aj rozplakať. 

KNIHA vs FILM
Viete čo je najhoršie pri kvalitnom filmovom spracovaní podľa knižnej predlohy? Výber víťaza medzi filmom a knihou. Pri oboch podľa mňa neurobíte chybu (a ani to neoľutujete) keď sa do nich pustíte, ak máte radi milé príbehy určené pre mladých, pri ktorých sa občas zasmejete a občas si poplačete. Avšak kniha mi prišla o trošku lepšia, takže konečný víťaz je pôvodná knižná verzia.

Čo vy a Ja, Simon? Čítali ste knihu alebo videli film? Čo sa vám viac páčilo?

3 komentáre

  1. Zatím jsem viděla jen film, na knížku se teprve chystám :-) Nemohla jsem si pomoct, všichni o téhle novince mluvili, tak jsem to nevydržela a podíval se na film... a moc se mi líbit, od té doby jsem ho viděla už snad pětkrát :-) A jestli je kniha podle tebe ještě lepší.. tak se těším o dost víc! :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. čítala som len knihu, film ma až tak neláka. možno sa k nemu raz dostanem, ale žeby to bolo nejako skoro si nemyslím :D kniha ma však bavila, bolo to také ľahké a roztomilé čítanie :)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Čítala som knihu, no neuchvátila ma. Ja som sa do nej nedokázala zamilovať, ani mať nadšenie z nej. Prišlo mi to také hluché. Nebola to úplne katasrofa, ale zjavne nie moja šálka kávy :)))

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥