Novodobé rozprávky, ktoré by mal mať doma každý ║ Príbehy na dobrú noc pre rebelky ║ fotorecenzia

Albatros ║ 2018 ║ 224 strán
Dovolím si tvrdiť, že je takmer nemožné aby ste na túto knihu ešte nenatrafili. Rovnako ako vyvolala veľký boom keď vyšla v zahraničí, tak aj u nás ste ju mohli všade vidieť a od každého od ne počuť. Kniha Príbehy na dobrú noc pre rebelky vznikla spoluprácou dvoch žien - Elena Favilli a Francesca Cavallo, ktoré si uvedomili, že deti majú málo ženských vzorov. Teda nie že by bolo málo inšpiratívnych žien, ono sa len o nich málo hovorí a píše. A práve to sa rozhodli zmeniť.


Kniha jednoduchou (detskou) formou rozpráva zaujímavé príbehy 100 rôznych žien z prítomnosti aj minulosti, ktoré sú navyše doplnené krásnymi ilustráciami. Na ilustráciách sa tiež podieľali ženy, presnejšie povedané 60 žien z celého sveta. Dve ilustrácie sú dokonca dielom Slovenky! Výber osobností nebol zameraný na konkrétne odvetvie, ale nájdete tam ženy z rôznych odborov a činností. Pirátky, političky, spisovateľky, aktivistky, raperky, kráľovné a mnoho iných.


Všetky príbehy sú stručné a jednoduché, úplne ideálne na čítanie pred spaním (oni vedeli prečo to nazvali "na dobrú noc"). Ja som ju tiež čítala po pár príbehoch, nikdy nie veľa naraz, aby som si z každého čo najviac pamätala. Aj keď je knižka radená medzi detské a je primárne určená práve malým dievčatkám, určite by som ju dala prečítať každému. Aj mužom či chlapcom. Dievčatá v nej môžno nájdu inšpiráciu a chlapci uvidia, že bez žien to nejde. Z knihy si totiž zaručene každý odnesie svoj zážitok a vedomosti o ženách, ktoré mnohokrát významne ovplyvnili svet bez toho, aby o tom svet vedel.


Celkovo môžem zhodnotiť, že je to jedna z najlepšie prepracovaných kníh v mojej knižnici. Počnúc grafickou stránkou (ktorú si môžte detailnejšie prezrieť na fotkách), cez výber osobností až po samotné literárne spracovanie. Musím uznať, že práve takého skutočné príbehy ma dokážu motivovať viac, ako väčšina motivačných kníh. Je to vďaka tomu, že ukazujú čo všetko dokáže jedna osoba (žena) ovplyvniť, aké zmeny dokáže spôsobiť a ako na ňu svet vďaka tomu nikdy nezabudne. Minimálne kým budú takéto knižky.

5/5
Za knihu veľmi pekne ďakujem Albatros Media. Môže si ju zakúpiť tu.

1 komentár

  1. Pěkná recenze, kniha vypadá vážně skvěle a to grafické zpracování je naprosto dokonalé. :))

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥