Keď je život vo virtuálnej realite lepší ako ten reálny ║ Ready Player One ║ kniha vs. film

S týmto článkom som chcela počkať kým vlna okolo Ready Player One trošku prehrmí, aby to už väčšina ľudí mala pozreté. Ja som síce film videla ešte v prvých dňoch, keď sa začal premietať, ale najlepšie sa diskutuje až keď si ho pozrú všetci. Aj tak sa však pokúsim nezachádzať do veľkých detailov, aby som vám film či knihu nevyspoilerovala. Keby náhodou. 


O čom to je?
Ready Player One je príbeh odohrávajúci sa v roku 2045 v postapokalyptickom svete, kde kvôli energetickej kríze ľudia žijú prevažne v chudobe. Vynahrádzajú si to však v novom virtuálnom svete - Oasis. Oasis predstavuje nekonečné možnosti, kde nájdete všetko od škôl po bojové zóny. Ľudia tam môžu byť čímkoľvek a kýmkoľvek. Celá zápletka sa začína smrťou hlavného tvorcu tohto sveta, ktorý v ňom ukryl zlaté vajce - kto ho nájde, získa do vlastníctva celý Oasis. Wade, hlavný hrdina, patrí medzi lobovcov (rozumej ľudí, ktorí hľadajú vajce) a aj napriek svojim malým finančným možnostiam robí všetko preto aby prešiel všetkými tromi bránami.

Ako som sa zamilovala do knihy
Spolu s Dany sme si dali pred filmom spoločné čítanie, takže som mala knihu už pred filmom prečítanú, preto aj začnem s hodnotením knihy od Ernesta Clinea. A poviem vám, že to bola jedna z najlepších samostatných kníh, aké som kedy čítala. Zo začiatku to síce bolo trošku pomalšie, najmä kvôli množstvu informácii o svete OASIS, rôznych hrách a podobne. Čo je celkom pochopiteľné vzhľadom na zložitosť celého sveta, ktorý je inšpirovaný osemdesiatimi rokmi. Dej však postupne graduje a na konci je to jedna obrovská jazda, plná prekvapení, zvratov a napínavých momentov. Zaujímavé, zábavné a ešte som sa k tomu čo-to naučila. Keby som bola väčší geek tak si ju určite užijem ešte viac, takto som mala menej časté nadšenie, že viem o akom filme/hre rozpráva.

"OASIS napokon zmenil spôsob, ako ľudia na celom svete žili, pracovali a komunikovali. Pretvoril zábavu, sociálne siete, ba aj globálnu politiku. A hoci simuláciu pôvodne ponúkali ako nový druh online hry pre veľké množstvo hráčov, z OASIS-u sa čoskoro vyvinul nový životný štýl."

A ako ma sklamal film
Z tohto vám celkom logicky vyplýva, že som sa na film naozaj veľmi tešila. Ale na jeho konci som bola plná protichodných názorov a pocitov. Na jednej strane bol (čo najviac) nezaujatý názor na film. Áno bol to dobrý film, ktorý bol kvalitne spracovaný. OASIS vyzeral perfektne, páčil sa mi herec, ktorý hral Wadea a celkovo aj väčšina ďalších hercov. Bolo to zaujímavé, nenudila som sa a páčilo sa mi ako tam zahrnuli tie osemdesiate roky. Ten soundtrack! Ak neberiem do úvahy knihu, vadilo mi len pár vecí. Niektoré tam boli zbytočné a nedomyslené (Rebellion), akosi som sa nechytila na lásku Perzivala a Art3mis, no a najhoršia scéna bola takmer nakonci, tá mi prišla nelogická a odflaknutá. Celkovo sú to len drobnosti. Kamarát, ktorý knihu nečítal a zbožňuje starú hudbu, na konci povedal, že je to jeden z najlepších filmov aké kedy videl. A jeho očami chápem prečo. 

No akonáhle som sa na to pozrela z pohľadu čitateľa knihy, nevedela som byť taká pozitívna. Film mal totiž veľmi málo spoločného s knihou. Zachovaná bola v podstate iba hlavná myšlienka - OASIS, zlaté vajce, postavy, záver. Všetko mimo toho bolo zmenené. Čakalo ich menej úloh a aj tie boli úplne iné, postavy mali medzi sebou odlišné vzťahy, taká Art3mis sa mi vo filme vôbec nepáčila a pritom v knihe som ju mala rada. Zmeny vo filmových adaptáciách sú bežné, no sú zmeny, ktoré sú nevyhnutné a zmeny, ktoré sú nepochopiteľné. Príde mi, ako keby knihu reálne ani nečítali a natočili film len podľa obsahu. Fakt nepreháňam! :D Ja som kamarátovi omylom vyspoilerovala jednu časť, pretože som mu rozprávala zaujímavosť, ktorá v knihe nemala nijaký vplyv na dej, proste tam len tak bola pomimo. A oni z toho urobili hlavnú úlohu. Celkovo mi úlohy v knihe prišli lepšie premyslené, ťažšie, zaujímavejšie a jednoducho lepšie.

"Tam, v dvojrozmernom vesmíre hry, bol život jednoduchý: Si iba ty a proti tebe stroj. Ľavou rukou sa pohybuj, pravou strieľaj a usiluj sa čo najdlhšie zostať nažive."

Takže na záver... 
Kniha má jednoznačných 5 hviezdičiek a určite by som ju odporučila úplne každému. Aj keď už prešiel mesiac odkedy som film videla, stále sa neviem rozhodnúť, aké by som mu dala hodnotenie. Keby som si knihu prečítala až po filme, pravdepodobne by som bola z filmu nadšená, ale keď ho porovnám s knihou, tak to bol len slabý odvar. Takže víťazom je jednoznačne kniha.

Čítali ste knihu alebo videli film? Aký je váš názor? 

2 komentáre

  1. Měla jsem úplně stejné pocity! Kamarád z toho byl naprosto na větvi (prý se tomu teď nevyrovnal ani Infinity War), ale já jsem si od začátku říkala, že je tam něco hrozně špatně :D Jako vizuálně to bylo super, ale v porovnání s knihou to stálo docela za houby :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Presne! Podľa mňa sa ten film nedá až tak oceniť akonáhle si čítala knihu a videla aká je tá dokonalá. :D

      Odstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥