Francouzská jízda - Ivana Peroutková


Žáner: YA 
Počet strán: 192
Vydavateľstvo: Cooboo
Rok vydania: 2017

Anotácia: Vnútorná spoveď dospievajúceho dievčaťa, ktorá hľadá samu seba, a súčasne čítateľný roadtrip o cestovaní po Francúzsku Konečne bude zachránená! Ivane sa splnil sen - nielenže sa dostala na Filozofickú fakultu a študuje divadelnú vedu, ale ide na jazykový kurz do Francúzska. Do sladkého Francúzska, na Západ, za hranice, ktoré si myslela, že nikdy neprekročí. Vyráža do Paríža, stretáva mnoho nových ľudí, zoznamuje sa s cudzincami a stopom ide do Toulonu. Je to životná skúsenosť, ktorá ju zmení, aj keď úplne inak, než si myslela. Pretože žiadna cesta nie je taká, akú si ju predstavujeme ...
Táto knižka bola taká jednohubka. Čítala sa veľmi rýchlo, takmer sama, prečítala som ju za jeden víkendový večer. Pre mňa najlepšia vec bol štýl písania. Jemne umelecký, takmer poetický s častými krátkymi vetami. Niektoré veci sa tam však opakovali príliš veľa krát, napríklad bolo nemožné zabudnúť na jej háčkovanú sukňu. 

Ďalšia vec, ktorú som si na príbehu zamilovala bola krásne vykreslená doba 70. rokov v Európe. Ja som veľký fanúšik týchto retro období a s nadšením som spoznávala ako to vtedy fungovalo. Všetko bolo vykreslené tak reálne, párkrát som mala pocit, že cítim dym z jej cigarety. 

Hlavná hrdinka si prešla viacerými útrapami, ktoré sú opísané veľmi hodnoverne. Prišlo mi to ako spoveď autorky, ktorá spomína na svoje dospievanie, čo umocňovalo aj to, že u viacerých postáv si nepamätala mená. Budete ju ľutovať a zároveň si obdivovať, koľko toho vydržala, teda ak k nej nebudete mať taký negatívny postoj ako ja. Rozhodne to nie je tuctová hlavná postava. Nerobí typické rozhodnutia, nemyslí tak, ako by ste od nej očakávali, a v podstate nikdy neviete čo urobí teraz.

Celkovo však kniha vo mne nezanechala dobrý dojem. Nemôžem si pomôcť, ale niektoré veci boli prehnané, postavené na hlavu. Nechápala som, prečo by sa niekto správal tak ako hlavná hrdinka, prečo by si zo všetkých možností vybrala práve tie najdivnejšie.

Knihu by som však neodporúčala mladším čítateľom (ako napríklad mojej 13-ročnej sestre), myslím, že je to skôr pre trošku starších. Hlavne kvôli určitým veciam v deji, ktoré nie sú až také ružové ako kabát na obálke. Celkovo sladkosť obálky a názov sú dosť zavádzajúce, netreba očakávať veselú cestu po Francúzsku. Ak však chcete vyskúšať niečo nové a nezvyčajné, toto je zaujímavá zmena.

Autorka tejto knihy bude na Humbooku a za recenznú knihu ďakujem práve tomuto knižnému festivalu.

 
2/5
2 komentáre

  1. Moc hezká fotka, Adri! ♥ Kniha mě zaujala a snad si ji někdy přečtu :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem ♥♥ Určite stojí minimálne za vyskúšanie, aj keby sa ti nepáčila. :) Zase o veľa času ťa neuberie keďže je taká kratunká.

      Odstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥