Mulan v knižnej podobe ║ Plameň v hmle - Renée Ahdiehová

Plameň v hmle je príbeh, ktorý vdýchol nový vietor medzi young-adult knihy. Odohráva sa v historickom Japonsku, vďaka čomu tam nájdeme aj množstvo japonskej kultúry a mytológie, čo dodáva príbehu exotický rozmer. Na konci knihy je dokonca aj slovníček, aby ste sa v tom množstve japonských výrazov nestratili. Inú kultúru cítiť aj v správaní a myslení postáv, ktoré majú o niečo odlišný prístup k životu a plneniu svojho poslania ako je v našich končinách bežné.

Hlavná postava, dcéra mocného samuraja Mariko, sa po napadnutí počas cesty rozhodne vydávať za chlapca, keďže ako dievča by mala malú šancu prežiť a tiež by nemala veľa možností zistiť, kto sa ju pokúsil zabiť. V prestrojení sa tak dostáva do nepriateľského klanu. Nečakane však zisťuje, že mimo domova a vopred určenej cesty manželky princa, spoznáva samú seba a začína vnímať veci v inom uhle. 
Do knihy som sa pustila s očakávaním retellingu na Mulan, predsa len dievča, ktoré sa v prestrojení za chlapca dostane do nepriateľského klanu... znie to trošku povedome? Ale tu všetky podobnosti končia, ďalej si už príbeh ide svojou cestou. Mariko nie je typická princezná, nie to typická Disney princezná. Jej najväčšou túžbou je pomsta a niečo ako šaty, účes a podobné ženské maličkosti ju vôbec nezaujímajú. Aj keď nie je veľký bojovník, je veľmi inteligentná a dokáže bojovať rozumom. A je pripravená použiť všetko aby sa pomstila za Čiernemu klanu za to, že sa ju pokúsili zabiť.

No nedajte sa pomýliť a nečakajte množstvo akcie a boja. Autorka sa totiž viac zamerala na postavy a svet ich očami, najmä postupný vývoj hlavnej postavy. Mariko sa mi už od začiatku páčila, vďaka svojim názorom, ktoré sa nebála vyjadriť a nebola len zmätená dievčinka, za ktorú ostatní všetko urobia. Takisto sa z nej zázračne nevyklula super bojovníčka len tak z ničoho nič, aj keď drsných momentov mala kopu. Jej sila a neoblomnosť pôsobili naozaj inšpiratívne. Mimo nej som si veľmi obľúbila Okamiho, možno práve vďaka rúšku tajomna, ktoré sa s ním spájalo.
Mierny problém som mala s vykreslením mágie, keďže nemám pocit, že by bolo dostatočne vysvetlené ako v tomto svete funguje. Dúfam, že sa toho dočkáme v pokračovaní. Pri romantickej zápletke mi zase chýbali iskričky a láska sa mi zdala.. . neviem, jednoducho prišla príliš náhle a chýbala jej správna predohra. Najmä ak si vezmem do úvahy prvotný postoj Mariko voči mužom. A aj keď Renee píše nádherne a naozaj dokázala svojim postavám a celému svetu dodať reálnosť, kniha ma poriadne chytila až v druhej polovici. Ale potom to bola naozaj jazda. Množstvo skvelých scén prepletených s krásnymi myšlienkami a vetami, ktoré máte chuť si odpísať a navždy zapamätať. 

V  skratke som z knihy nebola sklamaná, ale ani unesená. Zápletka sa mi naozaj páčila, aj keď som koniec už vopred odhadla, ani trošku mi to nevadilo. Len mi niečo chýbalo, niečo, čo neviem presne uchopiť a opísať. Možno to bude ta mágia či nedostatok chémie medzi postavami. Verím však, že pokračovanie to niečo bude mať, pretože tento príbeh má veľký potenciál to ďalej ešte viac rozbehnúť.

4/5

Za knihu ďakujem Albatros Media. Môžete si ju kúpiť tu.

2 komentáre

  1. Tahle knížka má nádhernou obálku <3 Z originální anotace v angličtině mě moc nezaujala, ale teď - po přečtení tvojí recenze, mám chuť dát jí šanci. Japonsko a samurajové? To je něco pro mě!

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥