Malé mestečko s veľkými snami ║ Medveďovce - Fredrik Backman ║ recenzia

Medveďovce patria medzi najväčšie prekvapenia tohto roka. Knihy od Fredrika Backmana ste pravdepodobne už minimálne zahliadli na internete či v kníhkupectvách. Na Slovensku mu vyšli knihy ako Muž menom Ove, Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa či Tu žila Britt-Marie. Aj keď som o nich vždy počula len dobré, až na Medveďovce som naozaj dostala chuť. Spočiatku som síce váhala, pretože naozaj nepatrím medzi športových nadšencov, nie to hokejových fanúšikov. No ako sa ukázalo, kniha vôbec nie je o športe.

Medveďovce sú malé zabudnuté mestečko, ktoré žije hokejom. A jediná nádej na to, aby toto mestečko úplne nezapadlo prachom a získalo nové športové gymnázium, je vyhrať. Jedno je jasné, Medveďovce sa len tak ľahko nevzdajú, a aj keď tam dávajú líšky spať, bojujú ako medvede. 
Musím uznať, že začiatok bol pre mňa veľmi pomalý, vďaka množstvu postáv, v ktorých som sa neustále strácala. No namiesto toho aby ma to odradilo ma to stiahlo ešte viac do príbehu, bez toho aby som si to spočiatku uvedomila. Príbeh nie je postavený na množstve akcie, ale budujú ho postavy. Postavy, ktoré sú priam až geniálne opísané a miestami pripomínajú povahové štúdie. 

Mestečko, plné snov a nádejí, kde sú hokejisti oslavovaní viac ako celebrity, no zároveň práve na ich pleciach je budúcnosť celého mesta. A neovplyvňuje to len samotných hráčov, ale aj sponzorov, trénerov, riaditeľov, manželky, rodičov, učiteľov... jednoducho každého, či už hokej miluje alebo nenávidí. 
Množstvo rôznorodých postáv ponúka miestami veľmi odlišný pohľad na fungovanie mesta. Vzťahy medzi nimi sú však veľmi bohaté a komplexné, autor nezabúda ani na najmenšie detaily. Všetky udalosti navzájom súvisia, vytvárajú takzvaný domino efekt, vďaka ktorému aj na prvý pohľad nepodstatné udalosti majú veľký význam.

Avšak najobdivuhodnejšia vec je to, ako kniha dokázala nastaviť zrkadlo dnešnej spoločnosti, tomu ako to medzi nami funguje a donútila aj mňa sa na chvíľu zamyslieť. Svoje miesto dostane homofóbia či znásilnenie, všetko veľmi prirodzene a nenásilne. Stránky sú doslova presiaknuté emóciami, smiala som sa, hnevala a dokonca aj slzy mi vybehli.
A na konci knihy som ostala rozcítená, s potrebou hneď a zaraz vyraziť do Medveďoviec. Čo v podstate aj môžem, keďže už vyšlo aj voľné pokračovanie osudov týchto tvrdých a bojovných medveďov. Ak ste niekedy nad Backmanom uvažovali, myslím, že Medveďovce sú skvelá voľba, ktorá vo vás zanechá hlbokú stopu.

5/5

Za knihu ďakujem kníhkupectvu Panta Rhei. Môžete si ju zakúpiť tu.

2 komentáre

  1. Od Backmana som čítala každú jednu jeho knižku, tak ako vychádzali... I keď prvá sa mi dostala do rúk len náhodou. Netuším prečo, no po Medveďoviach som napokon po dlhej dileme už nesiahla. Po tvojej recenzii ma to mrzí. Nalákala si ma na ňu a je škoda, že som si ju nechala ujsť. Pekná recenzia a krásne fotky :)!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Od Backmana jsem četla Babičku a ta mě bohužel hrozně zklamala. Nevím, jestli autorovi někdy ještě dám šanci, ale tato recenze mě trochu nalákala, abych mu tu šanci ještě aspoň jednou dala. A nádherné fotky! :)

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥