Svet, kde sa chyba neodpúšťa ║ Chybná - Cecelia Ahern ║ recenzia

Vitajte v svete, kde vládne dokonalosť. V svete, kde sa i najmenšie pochybenie trestá vypálením znaku na pokožku. To, kde znak Chybnému vypália záleží od toho ako zlyhal. Celestina bola vždy bezchybná, verná predstave o dokonalosti, čistá jednotkárka, priateľka syna váženého sudcu... až pokým neurobí jednu chybu. Chybu, ktorá jej zmení celý pohľad na život a na fungovanie spoločnosti, v ktorej žije. 
Autorku Ceceliu Ahern môžete poznať vďaka bestsellerom S láskou Rosie a P.S. Milujem ťa. Ja sa musím zahanbene priznať, že toto bola moja prvá kniha od nej, avšak filmová verzia S láskou Rosie patrí medzi moje najobľúbenejšie romantické filmy. Chybná má však zaujala svojím zaujímavým spracovaním dystopického sveta, ktorý mierne vybočuje. Nejde o žiadne bojovanie o život, ide o vieru v dokonalosť, ktorá chýbala predchodcom a ktorá je potrebná pre správne smerovanie sveta. 
Celá záležitosť s Chybnými je veľmi dobre opísaná a predstavená, aj keď bežnému človeku príde pritiahnutá za uši. Jednoznačne ide o veľmi zaujímavú tému, najmä v dnešnom svete, kde sa všetci snažia o dokonalosť, najmä na sociálnych sieťach. Pri viacerých častiach som sa musela pozastaviť, prečítať si ich ešte raz, nechať myšlienky poriadne vstrebať, keďže obsahovali poučné poznatky. 
K hlavnej hrdinke Celestine mám striktne neutrálny vzťah. Miestami mi prišlo jej správanie úplne zcestné, no častejšie tento pocit vo mne vyvolávali ľudia v jej okolí. Celeste bola obeťou jedného rozhodnutia a bolo zaujímavé sledovať ako sa v nej pomaly búrajú rokmi naučené zvyky a mylšienky, ako začína vidieť svet v inom svetle. Romantická linka mi prišla len načrtnutá, rozhodne to vyzerá na viac romantiky v ďalšej časti. Tu sme jej od Celestinho pochybenia veľa nedostali. 

Najväčší problém však pre mňa je, že mi nevadilo knihu odložiť. Nedá sa povedať, že by som s napätím čakala, čo sa stane ďalej, a celkovo som ku knihe pristupovala s nie príliš veľkým záujmom. Bolo to príjemné čítanie, ale nič prevratné. Kniha je to síce veľmi dobrá, ale mňa jednoducho až tak nechytila.

4/5

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

1 komentár

  1. Mne zaobchádzanie s Chybnými v tejto knihe evokovalo zaobchádzanie so Židmi počas vojny... označovanie, vyčlenené miesta, iné životné podmienky a podobne.. veľmi podobné a samotný príbeh Chybnej bol veľmi dobrý, hlavne záver :)
    Pekné fotky aj recenzia.

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥