Záver série, ktorá si ukradla moje srdce ║ Havraní kráľ - Maggie Stiefvater ║ recenzia

Pamätáte sa na moje zmiešané pocity po dočítaní tretej časti, keď som si nebola istá, či sa tešiť alebo báť poslednej knihy? Tieto pocity vo mne pretrvávali aj keď mi kniha dorazila a ja som sa pustila do čítania. Veď je to koniec. A ja som sa veľmi bála aby to bol koniec, ktorý si tieto postavy zaslúžia. Ani presne neviem opísať, ako som sa po dočítaní tejto knihy cítila. Bude to jedno z týchto dvoch - "som plná emócii a asi vybuchnem" a "už nikdy v živote nebudem nič cítiť".

Ale poďme pekne poporadí. Havraní kráľ je záverečný diel štvordielnej série Havraní cyklus, ktorá začala u nás vychádzať pred dvomi rokmi. Za ten čas sme mali  možnosť spoznať hlavné postavy Blue, Noaha, Ganseyho, Adama a Ronana naozaj podrobne. Niektorí (ako napríklad ja) si k nim vytvorili aj blízky vzťah a stali sa tak trošku aj ich priateľmi. Táto séria je plná mágie, priateľstva, lásky a snov. A nebolo to inak ani pri poslednej časti.
Gansey je po rokoch už len kúsok od nájdenia strateného waleského kráľa a Blue je len kúsok od toho aby ho svojim bozkom zabila. V príbehu sa vraciame ku všetkým postavám, ktoré sme mali za ten čas možnosť stretnúť a spoznávame tak ich miesto v tomto príbehu. Nájdeme odpoveď na takmer každý otáznik a dočkáme sa vecí, na ktoré sme čakali už od prvej knihy. 

Myslím, že nedokážem slovami opísať ako veľmi zbožnujem kamarátstvo medzi hlavnými postavami. Ak budem robiť niekedy zoznam najkrajších kamarátstiev z kníh; bude tam na 100%. To ako sa nádherne za tú dobu rozvinulo, ako veľmi sú prepletení a ako ochotne urobia hocičo pre toho druhého... nádhera. V druhej knihe som mala istý bod, kde ma chvíľku hneval Adam a dokonca by som povedala, že som ho nemala rada. Pri tejto knihe by som si najradšej dala facku. Ako som takto mohla rozmýšľať?
Maggie vytvorila nielen nádherné postavy a vzťahy medzi nimi, ale aj nádherny svet plný zvláštnej mágie, kde nikdy netušíte, čo sa môže stať. Celý čas sme sa pohybovali na hrane medzi snami a skutočnosťou. Niektoré veci boli úprimne na hlavu, ale boli napísané s takou nežnosťou a umením, že ešte viac pridali čaro príbehu. Nebola to najlepšia kniha celej série, ale bol to presne taký koniec v aký som dúfala.

Ďakujem Gansey, Blue, Adam, Ronan aj Noah. Ďakujem za všetky magické dobrodružstvá a za to, že som na chvíľu mohla byť "súčasťou" vašej partie.

4,5/5

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Žiadne komentáre

Všetky komentáre si veľmi cením ♥