Mesiac v knihe ║ Máj, jún, júl

Ako už z názvu článku vyplýva, tento mesiac v knihe bude troj-mesačný. Mám za sebou totiž dva naozaj plné mesiace, počas ktorých som stihla zoskúškovať, chodiť na tri brigády, čítať knihy, starať sa o Čaro kníh... a nestihla som napísať ani jedno mesačné zhrnutie. Hanba mi! Sľubujem však, že sa už polepším a ďalšie zhrnutie uvidíte znovu o mesiac a nie o tri. Z dôvodu aby tento článok nebol nekonečný, zamerala som sa najmä na prečítané knihy a menej na dianie okolo, ktoré už aj tak neviem tak detailne zreferovať. 
Celkovo som prečítala 20 kníh, z toho najviac v júli keďže máj aj polku júna som strávila najmä nad učivom do školy kvôli zápočtom a následne skúškam. Pri ich spisovaní mi to číslo prišlo celkom vtipné, poznám ľudí, čo toľko kníh prečítajú za mesiac, a ja ho dosiahnem po troch mesiacoch a zdá sa mi vysoké. Predsa len každý máme to svoje tempo čítania a ja sa stále úspešne držím v rytme svojej GR challenge, takže som spokojná, no aj tak mi to príde také úsmevné.

Pán tieňov - Cassandra Clare
Na túto knižku som sa neskutočne tešila. Tieňolovci sú stále moja slabina, aj keď veľa pôvodných fanúšikov z toho tak povediac vyrástlo. No na rozdiel od prvej knihy mi nerobilo problém knihu odložiť a pozrieť si namiesto toho film. A to je niečo, čo sa mi u knihách od Cassie Clare často nestáva. Ale zase musím uznať, že ak som si myslela, že som si v jednotke obľúbila postavy, tak tu som si ich už priam zamilovala. Páči sa mi ako príbeh posúva, ako sa postavy a ich vzťahy vyvíjajú a zápletka s Kohortou má u mňa veľké plus. V jednom však Cassie nesklamala - ako väčšina jej kníh, aj táto ma rozplakala, zlomila, rozdrvila na drobné kúsky a nechala s pocitom, že neviem, čo robiť ďalej so svojim životom. 

4/5
Štyri nočné obdobia - Matej Rudinský
Kniha je veľmi zaujímavá už len tým, ako je napísaná. Autor jednoznačne vie ako používať slová, ako štylizovať do slovných hračiek a ako vytvárať inteligentný humor, ktorý pochopia aj tí obyčajnejší. Jednoducho autor vie ako na to. A my vďaka nemu vieme o niečo lepšie, čo sa odohráva v takej mužskej hlave, ktorá je pre nás (ženy samozrejme) často veľkou záhadou. Kniha ponúka životný príbeh muža, konkrétne vývoj jeho vzťahu k ženám. Od drobného chlapca, ktorého ešte len začali zaujímať, až po chlapa s manželkou v dlhoročnom monotónnom vzťahu. Nie je to originálny nikde nevidený životný príbeh - je to životný príbeh. Taký reálny a bežný ako život býva. Mám pocit, že od autora by som si mohla prečítať aj jeho nákupný zoznam a stihla by som sa 5 krát zasmiať a tri krát zháčiť. 

4/5

Ja, Simon - Becky Albertalli
Toto bolo také zlaté! Uznávam, že z toho nie som tak "na mäkko" ako väčšina recenzií, nepovedala by som, že je to "najlepšia standalone kniha" (to som práve niekoho citovala), ale určite je to výborná kniha. Možno by ma to viac chytilo za srdce keby som bola ako Simon a potrebovala coming out, či si ním v minulosti prešla. Neviem... Viem však, že Simona zbožňujem. Je rozkošný, milý, má rad Harryho Pottera, celkovo ma skvelé referencie na dnešnú pop-kultúru - a ja ho chcem za kamaráta. Naozaj. Čítanie o jeho coming oute a problémoch s tým spojených som si veľmi užila a knihu sa mi nechcelo odložiť. 

4,5/5
Dievča v ľade - Robert Bryndza
Asi začínam prichádzať na chuť detektívkam a trilerom! *potlesk* Alebo mám len šťastie na fakt kvalitné kúsky, ktoré je ťažké ofrflať. Lebo toto ma naozaj bavilo. Dej bol napínavý a nemala som ani len tušenia kto je vrahom. Páčilo sa mi, ako veľmi domotané to nakoniec bolo a zároveň také prosté. Tiež "bočná" linka, ktorá sa týkala hlavnej hrdinky Eriky, bola skvelo premyslená. Erika pôsobila živo a reálne, ľahko sa dalo vcítiť do jej pocitov a pochopiť, prečo sa správa práve tak. Je celkom zaujímave, keď sa v knihe od anglického autora nachádza toľko informácii o Slovensku (ktoré prekvapivo vôbec nie sú negatívne) a takisto aj veľa postáv zo slovenskými koreňami. Som strašne rada, že som si počkala na opravený preklad a nevykašlala sa na knihu po tom doďobanom prvom pokuse. Autor totiž píše zaujímavo a pútavo, opisuje situácie tak, že máte pocit akoby sa odohrávali priamo pred vami. Určite odporúčam.

5/5

Úlomky ženy II.
Knižka plná životných povzbudení a príbehov žien, do ktorých sa dá veľmi ľahko vcítiť, pretože rozprávajú o každodenných problémoch a trápeniach. Páčila sa mi o niečo viac ako jednotka, ktorá mi prišla príliš zameraná na nájdenie si chlapa a na to, že žena je najšťastnejšia keď je zamilovaná. Avšak táto kniha ukázala aj iný (a podľa mňa oveľa dôležitejší) druh lásky - sebalásku.

4/5

Spútaní časom - Martin Repa
Toto bolo perfektné! Naozaj som od Spútaní časom nečakala až tak veľa ako som dostala. Úžasný mysteriózny príbeh, pri ktorom som sa bála aj žmurkať. Kniha začína celkom obyčajne a jednoducho, ale postupom času sa všetko viac a viac zamotáva, až nakoniec príbeh nadobudne úplne iné rozmery. Naozaj klobúk dole pred autorom, takúto knihu som od slovenského spisovateľa naozaj nečakala.

5/5
WonderWoman: Válkonoška - Leigh Bardugo
Spojenie dvoch vecí, ktoré maximálne milujem - superhrdinovia a Leigh Bardugo. Na úroveň Vranej šestky kniha ani zďaleka nemá, ale aj tak to bolo skvelé a maximálne som si to užila. V tejto young adult verzii dostaneme namiesto známej lásky medzi Dianou a stroskotaným vojakom silu ženského kamarátstva, čo je v mnohých smeroch oveľa zaujímavejšie a dôležitejšie. Úplne najlepšia vec na celej knihe bola hĺbka postáv a ich vzájomných vzťahov, z ktorých bolo cítiť množstvo emócii. Jediné, čo mi vadilo, bol nedostatok akcie - v superhrdinovskej knihe by ste jej čakali omnoho viac. Určite som však zvedavá na ďalšie knihy zo série YA prerozprávaných superhrdinov. :)

3,5/5

Čternářka - Traci Chee
Tri mesiace. Presne tak dlho mi trvalo túto knihu konečne dokončiť aby ma už nestrašila medzi rozčítanými knihami. Už naozaj dlho som s knihou podobný problém nemala. Priveľa opisov, nezáživné dialógy a kopec nudy. Celkovo to bola veľmi nezaujímavá kniha... 

2/5
It only happens in the movies - Holly Bourne
Toto je presne ten typ young-adult romantiky, ktorý ja ľúbim. Skvele napísané, plné fandom referencií, milých vtipov, sarkastických poznámok a cynizmu o láske. Pretože toto je nie typická romanťárna. Áno, jej hlavnou témou je láska, ale nie tá úplne bežná. Hlavná hrdinka totiž po celý čas porovnáva lásku, ktorú môžme vidieť vo filmoch, s tou, ktorú bežne zažívame a poznáme. Vďaka čomu celá kniha naberá iný (hlbší) rozmer a je realistická. A práve vďaka tejto hĺbke vie aj spočiatku predvídateľná romantika prekvapiť.

5/5

Daj mi tvoje meno - André Aciman
Daj mi tvoje meno je krásne napísaný príbeh o výnimočnej letnej láske. Príbeh je vyrozprávaný 17-ročným Eliom, ktorý sa zamiluje do mladého profesora Olivera. Odohráva sa v Taliansku, čo je vďaka bohatému štýlu autora v knihe cítiť, miestami som mala pocit, že keď otvorím okno uvidím more, pomarančovník a Elia s Oliverom na bicykloch. To, čo zo začiatku vyzerá len ako jednostranná posadnutosť, sa časom prehlbuje a pretvára na obojstrannú vášeň. Ideálne ľahké letné čítanie, pre každého kto je LGBT literatúre otvorený, určite však pre 18+.

4/5

Dievča v modrom plášti - Monica Hesse
Vojnová young-adultovka aj so svojimi bežnými chybami - niekedy príliš hlupučká a naivná hrdinka, niekedy príliš očividný vývin. No to som vnimala možno do polky, potom už som bola stratená v príbehu. Veľa vecí sa ma hlboko dotklo, rozuzlenie bolo prekvapive a najhorší bol dodatok autorky o historickej presnosti. Aj keď postavy aj ich pribeh sú vymyslené, väčšina tých vecí sa naozaj stala, len iným ľuďom - reálnym ľuďom. A ako po všetkých knihách z tohto obdobia... mám neopísateľne ťažký pocit na duši. To čo sa dialo je tak nepredstaviteľné v tejto dobe. 

4,5/5

Gerda - Adrián Macho
Nádherná knižka, ktorú ste si už určite všimli v kníhkupectvách či na internete, keďže vďaka jej farebným a prepracovaným ilustráciám ju len veľmi ťažko prehliadnete. Rozpráva príbeh o veľrybe Gerde, ktorá sa nešťastnou náhodu stratí svojej rodine a odhodlaná ich znovu nájsť, putuje cez celý šíri oceán. Knižka je rozmerovo z tých veľkých, vďaka tomu je z ilustrácii ešte väčší pôžitok, keďže mnohokrát sú na celú stranu. Určite patrí do každej detskej knižničky - aj keď ste dieťa len duchom.

5/5
Renegáti - Marissa Meyer
Vynikajúco napísaná kniha, ktorá vykreslila nový svet plný zaujímavých postáv. Páčilo sa mi ako aj postavy, ktoré mi neboli po chuti, boli napísané takým spôsobom, že som uverila v ich existenciu. Celkovo kniha ponúka detailný pohľad do vnútra hlavných postáv (Nova a Adrian), ich odlišného vnímania skutočností a názorov, ktoré dotvárajú svet, v ktorom sú dva druhy ľudí s výnimočnými schopnosťami - Anarchisti a Renegáti. Najmä pri Nove môžme vidieť vnútorný boj, keď celý život veríte, že niečo je zlé a nakoniec to možno tak celkom nie je pravda. Možno nie je len dobro a zlo, možno svet nie je len čierno-biely a najmä v prípade superhrdinov. 

4/5

Správa od mŕtveho chlapca - Katarína Holetzová 
Áno, áno, áno! Toto bola tak skvelá kniha. Párkrát som skoro pri nej zabudla dýchať. Hlavná hrdinka je ten typ hrdinky, ktorý nemáte zbožňovať, má rôzne scestné názory a správanie, no núti vás sa zamyslieť a najmä niečo cítiť. Už po pár stranách vás príbeh chytí, no najmä vás úplne domotá. Rovnako ako hrdinka nebudete vedieť, čo je pravda a čo je len výmysel. A ten koniec! Ostala som naozaj zaskočená, pretože už dlho sa nestalo, aby ma niečo takto prekvapilo. Toto som naozaj nečakala. Odporúčam!

5/5

Hnev, čo si zasial - Angie Thomas
Zo začiatku ma to veľmi bavilo, myšlienka aj prostredie, keďže to je niečo s čím sa bežne nestretávam. Hold nemáme tu černošské štvrte. Postavy boli dobre napísané, hneď zo začiatku ma dej chytil a chcela som vedieť ako sa to ďalej vyrieši. Nebolo to nič z čoho by som padla na zadok, ale rozhodne sa mi to páčilo. Problém nastal ku koncu, kde sa vlastne čakalo na rozhodnutie súdu... bez spoilerov a slušne povedané to začalo byť nudné. Čakala som viac emócii, ktoré tam zo začiatku boli, ale na záver sa vytratili. A aj keď kniha skvelo začala prišla mi slabo ukončená. 

3,5/5

Cukrové topánky - Adela Režná
Rozkošná detská knižka o pažravom chlapcovi, ktorí omylom premení všetko v dome na sladkosti. Rozkošné ilustrácie, zábavný príbeh, jednoducho všetko, čo má v správnej detskej knihe byť. Ja som si s ňou skrátila jeden dlhý večer v robote a určite neľutujem.

5/5

Scarlet - Marissa Meyer
Táto séria ma naozaj baví. Už chápem, čo na tom všetci vidíte. Aj keď to stále nebolo až tak dobré aby som z toho spadla na zadok, knihu som nechcela odložiť a veľmi ma bavila. Najviac sa mi na celej sérii asi páčia postavy, ktoré sú napísané naozaj hodnoverne a ja mám pocit, akoby som ich naozaj poznala.

4/5
Veža na úsvite - Sarah J. Maas
Konečne kniha od S.J.Maas, ktorá ma nehnevala. Aj keď to bolo trošku pomalšie a zase zamerané na párikovanie, musím uznať, že sa mi to páčilo. Aj tie páriky. Yrene je skvelá postava a našla som si spať cestu aj ku Chaolovi, ktorý sa mi mierne sprotivil v posledných knihách. A o môj bože! Ako prežijem poslednú knihu?

4/5

Severská mytológia - Neil Gaiman
Fascinujúce! Čakala som niečo trošku iné, ale aj to, čo som dostala bolo skvelé. Moja prvotina od Gaimana a už viem, že určite siahnem aj iných knihách od neho, kedže dávnu mytológiu podával s citom a vtipne zároveň. Veľkostne aj obsahovo nenáročná kniha pre všetkých fanúšikov mytológie.

4,5/5

Expedícia: Môj ľúbostný príbeh - Bea Uusma
Oficiálne moja najobľúbenejšia absyntovka. Áno viem, čítala som len tri, takže moje slovo nemá až takú váhu. Ale! Táto kniha je taká nádherná, že asi len veľmi ťažko si zamilujem inú viac. Nielenže je písaná pútavo a ja som sa po celý čas cítila akoby som bola s autorkou a išla po stopách neúspešnej polárnej expedície, navyše je ešte doplnená o nádherné ilustrácie a fotky, vďaka ktorým presne viete o čom je reč. Vidíte ľudí, ktorí leteli balónom, dokonca vidíte aj ten bálon a aj kade leteli. A prečo zomreli? Prečo sa im prelet nepodaril? Nuž, na to si budete musieť prečítať túto knižku.

5/5

Čo sa týka nových kníh, pribudlo mi ich vyše 30, takže vás nejdem ani zaťažovať vypisovaním všetkých. :D Niektoré sú z tých, ktoré som vám vyššie zrecenzovala, v podstate väčšina, a potom som dostala viaceré knihy od Humbooku na základe oznamovania nových autorov. Och, a ešte mám 8 nových kníh od kolegyne, ktorá si vytriedila knižnicu, lebo do nej už nič nezmestila a dala nám knihy, nech si z nich vyberieme. Niežeby som ja v tej mojej mala miesto nazvyš (práve naopak), ale neodolala som. 

Ako ste na tom vy s čítaním za prvý polrok? :) Čítali ste niektoré z vyššie uvedených kníh?

1 komentár

  1. Milá Adi, skvělý článek! Také jsem poslední měsíce moc nestíhala a nyní se snažím vše dohnat, takže neměj starost, že bys v tom byla sama. Mám stejný názor na knihu Čtenářka, byla nesmírným zklamáním a mě dodnes mrzí ten promarněný potenciál. Dívka ve vlaku je i má oblíbená kniha a věz, že další knihy od Roberta jsou lepší a lepší :-) Už u vás přeložili i ostatní díly? Simona mám také ráda, ale také z něj nejsem úplně posazená na zadku, bohužel. Toto je kniha, u které mi přišlo, že skončila v polovině. Ale Simon jako postava je nesmírně cute a... Od Cass Clare jsem toho zatím moc nepřečetla (vlastně jen první dva díly Nástrojů smrti, musím to napravit). A Scarlet jsme četli společně ve společném čtení a také přicházím na chuť této sérii.
    Měj se krásně :-)

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥