5 dôvodov prečo si prečítať Dievča v modrom plášti (Monica Hesse)

Keď som rozmýšľala nad tým, ako napíšem recenziu na knihu ako je Dievča v modrom plášti, napadlo mi, že tento formát tu už dlho nebol. A táto kniha je niečo, čo by ste si naozaj mali prečítať. Kniha v roku 2017 vyhrala cenu Edgara Allana Poea za najlepší román pre mládež a bola preložená do viacerých jazykov. Autorka Monica Hesse patrí medzi najpredávanejších autorov v Holandsku. 
1. Vojnový príbeh
Dievča v modrom plášti je kniha z prostredia druhej svetovej vojny, ktorá rozpráva príbeh o mladej Hanneke. Neodohráva sa však na fronte, ba dokonca ani hlavnou postavou nie je žid. Autorka sa rozhodla priblížiť aj iný aspekt vojny, ten, ktorý je možno o niečo menej známy; život v Amsterdame počas vojny. Ako fungovali obyčajní ľudia, v meste, ktoré patrilo pod vládu Nemecka? Ako sa vysporiadali s odvodom ich blízkych do "pracovných" táborov?

2. Tínedžerský pohľad
Keďže je hlavnou postavou mladučká Hanneke, príbeh sa radí do young-adult. A ako každá young-adultovka má svoje bežné chyby - niekedy príliš hlupučká a naivná hrdinka, niekedy príliš očividný vývin. No to som vnímala maximálne do polovice, potom som už bola stratená v príbehu. A aj keď viem, že je veľa ľudí, ktorý nad YA knihou ohrnú nosom, pohľad tínedžera na vojnu, strata milovaných, strach o budúcnosť, či príliš skoré dospievanie, je niečo, čo vám najlepšie priblíži práve tento žáner.
3. Fikcia
Príbeh postáv v tejto knihe je dielom autorky, reálne tieto postavy nežili a neprežili si dané udalosti. Možno si poviete, že načo je to dobré, je predsa veľa reálnych príbehov. To, že táto kniha nie je reálny príbeh neznamená, že nie je založená na reálnych udalostiach. Pri záverečnom dodatku autorky o historickej presnosti ma mrazilo, aj keď postavy aj ich príbehy sú vymyslené, väčšina tých vecí sa naozaj stala, len iným ľuďom - reálnym ľuďom. Autorka tieto príbehy zobrala a dala ich dokopy, prerozprávala ich svojim spôsobom.

4. Ľahšie stráviteľné 
V náväznosti na predošlé dva body sa kniha dá považovať za ľahšie čítanie ako napríklad Mengeleho dievča. Fajnšmekrom v oblasti vojnovej literatúry sa môže zdať až príliš jednoduchá, podľa mňa je to však ideálne pre ľudí, ktorí nemajú až taký silný žalúdok. Ja napríklad po takejto literatúre siahnem len naozaj málokedy, keďže som z nej príliš zdeptaná, táto na mne zanechala silný dojem, no dokázala som oklepať o niečo rýchlejšie.

5. Každodenný hrdinovia
Ako som už vyššie spomínala, je to príbeh odohrávajúci sa tak povediac v pozadí, kde sa z bežných ľudí stávajú hrdinovia, ktorí sa snažia žiť svoj život aj napriek množstvu zla, ktoré ich obklopuje. Nie sú to vycvičený vojaci, ale obyčajní ľudia, snažiaci sa niečo zmeniť a pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Pretože aj keď žijete ďaleko od reálnych bitiek a vaša rodina nepatrí medzi ohrozené, vojna vám celý svet obráti naruby.

4/5
Za knihu ďakujem Albatros Media. 

Čítali ste už knihu? Čo si o nej myslíte?

Žiadne komentáre

Všetky komentáre si veľmi cením ♥