Leigh Bardugo ║ predstavenie autorky a jej kníh

Predpokladám, že ste už všetci počuli o poslednej autorke, ktorá príde na tohtoročný HumbookFest. Nie je to nikto iný ako úžasná Leigh Bardugo. *fanfáry* Keďže tento článok vychádza už dlhšiu dobu po oficiálnom vyhlásení, predpokladám, že všetci ste túto novinku už predýchali. Pretože povedzme si úprimne, Leigh je v knižnom svete veľká hviezda a o niečom takom sme sa báli aj snívať. Ak ste od nej ešte nič nečítali a nechápete toto nadšenie, predstavím vám trošku jej tvorbu, poradím, čo je najlepšie a v akom poradí knihy čítať. 


Griša trilógia - Shadow and Bone, Siege and Storm, Ruin and Rising 
Prvá kniha, ktorú Leigh napísala, bola zároveň prvou knihou v trilógii Griša. Dej sa odohráva vo vymyslenom svete, kde niektorí ľudia majú isté nadprirodzené schopnosti. Podľa toho o akú ide sa aj delia do skupín, dokopy ich je deväť. Môžu napríklad ovládať vodu, oheň, či niektorí dokonca mysľou zastaviť srdce. Jedinou známou výnimkou, ktorá nespadá do žiadnej kategórie a dokáže niečo jedinečné je Darkling, ktorý dokáže ovládať temnotu. No to sa mení, keď obyčajné dievča Alina, ktoré si celý život myslelo, že nič nadprirodzené nedokáže, zistí, že vie ovládať svetlo.

Túto trilógiu som prečítala začiatkom roku a musím uznať, že má viacero chybičiek. Niektoré postavy sú až príliš... jednoducho príliš. Taktiež v nej nájdete romantický trojuholník a hlavná hrdinka vie nadmieru liezť na nervy. Ale svet, ktorý autorka predstavila, je tak zaujímavý a fascinujúci, že sa to dá prehliadnuť a odpustiť. A spomínala som, že si zamilujete Darklinga? A Nikolaia? Keby som ju mala celkovo zhodnotiť pohybujem sa medzi 3,5* a 4*.

Odporúčam prečítať ak chcete čítať King of Scars (vychádza budúci rok), kedže táto séria bude najmä o Nikolaiovi a tu je o ňom veľa informácii. Nepotrebujete čítať ak chcete čítať duológiu iba Vrania šestka. Trilógia nevyšla v slovenčine, vyšla v češtine.
duológia Vrania šestka - Vrania šestka, Kráľovstvo podvodníkov
Dej Vranej šestky sa odohráva v rovnakom svete ako predošlá séria, nachádza sa však na inom mieste a stretávame úplne nové postavy. Kaz Brekker, ktorý patrí medzi najobávanejších zločincov v Ketterdame, dostáva za úlohu vniknúť na jedno z najstráženejších miest a oslobodiť väzňa. Keďže finančná odmena je lákavá, Kaz dáva dokopy tím tých najlepších z najhorších. Kaz, Inej, Nina, Matthias, Jesper a Wylan tak vytvárajú veľmi dynamický tím, v ktorom po celý čas iskrí.

V skratke - toto si musíte prečítať. Autorke sa podarilo vytvoriť perfektné postavy, ktoré nemuseli byť plné klišé aby zaujali. Každý z nich má svoju minulosť, dôvody, ktoré ich doviedli tam kde sú dnes, vďaka čomu budete ľutovať aj viacnásobného vraha. Verte mi, je ťažké si ich nezamilovať. Dej je plný zvratov a napätia, keď už si myslíte, že toto je ich koniec, Kaz príde s plánom B, a navyše je poprepletaný kopou zábavných častí vďaka úžasnej chémie medzi postavami. Ak chcete o tejto duógiii (ktorá mimochodom patrí medzi moje najobľúbenejšie knihy) prečítať viac, tu nájdete moje recenzie.

Odporúčam prečítať pred King of Scars, keďže jedna z hlavných postáv bude práve z Vranej šestky. Najideálnejšie je predtým prečítať Griša trilógiu, ale nie je to nevyhnutné. (Ja som tiež čítala najprv Vraniu šestku a potom Grišu) Duológia vyšla aj v slovenčine (Slovart) aj v češtine.
-
The Language of Thorns 
The Language of Thorns je zbierka poviedok odohrávajúcich sa v Griša svete. Zároveň je to jediná kniha od Leigh, ktorú som (zatiaľ) nečítala, takže vám ju neviem zhodnotiť. Obsahuje celkovo 6 poviedok, ktoré sú doplnené krásnymi ilustráciami. 

Podľa toho, čo som sa dočítala nenadväzujú ani na jednu z predošlých sérii, sú to samostatné príbehy, ktoré dopĺňajú Griša svet. Môžete ich čítať aj bez predošlého čítania Vranej šestky či Griša trilógie.
 Wonder Woman - Válkonoška
Válkonoška patrí medzi 4 knihy zo série DC Icons od YA autorov, ktorých zámerom bolo vytvoriť príbehy o slávnych superhrdinoch v tínedžerskom veku pre čítateľov young-adult. Rozpráva príbeh mladej Diany ešte predtým ako sa stala Wonder Woman, o tom ako sa prvý krát dostala do sveta ľudí. Dá sa to nazvať aj retelling, kedže namiesto záchrany vojaka, Diana zachraňuje mladé dievča Aliu. Ale ani v najhoršom sne jej nenapadne, čo všetko tým spustí. Diana a Alia sa tak spolu vydávajú do cestu s jasným cieľom - zabrániť tajomným silám Válkonošky aby sa prebudili a priniesli tak vojnu a utrpenie do celého sveta.

 Úplne najlepšia vec na celej knihe bola hĺbka postáv a ich vzájomných vzťahov, z ktorých bolo cítiť množstvo emócii. Jediné, čo mi vadilo, bol nedostatok akcie - v superhrdinovskej knihe by ste jej čakali omnoho viac, kniha sa však viac sústredila na silu ženského kamarátstva. Ideálne čítanie pre fanúšikov komiksových príbehov.

Nepotrebujete čítať nič aby ste knihu pochopili. Kniha vyšla iba v češtine.
-
Dúfam, že sa vám takéto predstavenie kníh páčilo a poprípade vám aj pomohlo sa trošku zorientovať. Viackrát som spomínala King of Scars, čo je ďalšia séria z Griša sveta, ktorá vychádza budúci rok. Okrem toho má autorka naplánovanú aj jednu novú knihu určenú pre dospelých čítateľov - Ninth House. 

Čítali ste niečo od Leigh Bardugo?

2 komentáre

  1. O autorce samozřejmě vím, ale nic jsem od ní nečetla, přiznám se, že mě její knihy mco tématicky nelákají, ale jednou se k ní asi dostanu. :-D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Děkuju za shrnutí autorčiny tvorby. :) Na její knihy se už dlouho chystám, tak aspoň vím, jak je číst a co od nich plus minus očekávat. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥