Čo by sa stalo, keby ženy stratili všetky práva? ║ Príbeh služobníčky ║ kniha vs. seriál


V poslednom čase sa so ženskými témami v knihách, seriáloch či filmoch doslova vrece roztrhlo, neviem však ako vy, ale ja sa vôbec nesťažujem a som práveže rada. O Príbehu služobníčky som počúvala z každej strany už asi od prvej série seriálu, ktorá vyšla zhruba pred rokom. A to už je celkom dlhá doba, najmä keď sa postupne povedomie o ňom rozšírilo aj ku nám a počúvala som o ňom aj od známych. To, že je to natočené podľa knihy som zistila až po čase, keď som sa o seriál začala viac zaujímať. A keď u nás vyšla nová edícia (ktorá je mimochodom úplne skvostná), tak mi hneď bolo jasné - musím si to prečítať a potom si pozrieť seriál. Je to taký môj zvyk, že si najprv prečítam knihu a až potom pozriem filmovú/seriálovú adaptáciu. No a v tomto článku sa obom pozrieme na zúbok a možno sa (kým ho dopíšem) rozhodnem aj pre víťaza.

KNIHA ║ Príbeh služobníčky - Margaret Atwood

Kniha od Margaret Atwood bola vydaná ešte v roku 1985 a aj keď to nie je až tak dávno, dá sa považovať za klasiku literatúry. Na to aby ste mi dali za pravdu vám stačí prečítať prvých pár strán, kde pochopíte, že toto nie je tuctová kniha z výpredaju kníh za babku. Čo môže samozrejme pre niekoho znamenať aj problém, pretože som sa stretla aj s viacerými nepochopeniami knihy. Áno, dej je veľmi pomalý, zvláštne vyrozprávaný a veľmi ľahko sa dá stratiť v minulosti/prítomnosti. V tej knihe však nejde o akciu, ide najmä o ten svet a myšlienku. 

Svet, v ktorom ženy stratili všetky svoje práva a z tých, ktoré predtým pochybili (napríklad mali dieťa so ženatým mužom) sa stali "profesionálne rodičky" nazývané služobníčky. Ľudstvo totiž čelí problémy s neplodnosťou žien a preto tie, ktoré sú plodné, musia byť využité na rozširovanie populácie. Desivé? To som to len jemne načrtla. Čím viac sa toho o fungovaní v Gileáde dozviete, tým viac budete zhrození a tým viac budete chcieť vedieť. Kniha tak ponúka veľa myšlienok, nad ktorými budete rozmýšľať ešte dlho, pretože aj keď sa to zdá ako nemožná situácia, nájdu sa desivé podobnosti s tým, čo sa deje aj teraz.

Aj keď uznávam, že to nemusí byť to pravé orechové pre každého, myslím, že stojí za to dať tomuto dielu šancu. Kniha nepotrebuje akciu na to aby bola zaujímavá a nemusí byť ako všetky ostatné aby sa zapáčila. Práve to akým spôsobom je kniha napísaná je veľmi originálne, necháva to priestor na "čítanie medzi riadkami" a zároveň ponúka plnohodnotný zážitok. Ohodnotila som ju 4 hviezdičkami z 5.
SERIÁL ║ The Handmaid's Tale (Netflix)

Seriál hodnotím s tým, že som aktuálne na deviatej časti druhej série. Poviem vám to narovinu - som z neho nadšená a už som si ho stihla zaradiť do pomyselného zoznamu mojich najobľúbenejších seriálov. Všetko je vychytané do posledného bodu - herci, kamera, hudba, spracovanie... A navyše sa naozaj celú prvú sériu verne drží knihy. Niektoré veci samozrejme trošku dotvorili či vynechali, ale všetko vrámci zachovania pôvodného diela. Takisto ako kniha, tak aj prvá séria ide pomalším tempom, no akonáhle prišli o podklad v knihe, tak to viac rozbehli. Na tvorbe seriálu sa podieľa aj autorka knihy Margaret Atwood, čo je veľké plus, pretože je tak menšia šanca, že sa to bez knihy zvrhne a pokazí. 

Ďalšie obrovské plus je výber hercov, ktorý je naozaj geniálny, pretože všetci sú naozaj špička a ja im tie postavy verím od začiatku do konca. Napríklad ohľadom Yvonne Strahovski som bola spočiatku skeptická, pretože som si ju v postave manželky nevedela predstaviť, teraz je to pravdepodobne moja obľúbená postava. A keď som sa dozvedela, že určitú scénu, z ktorej som mala husiu kožu, čiastočne improvizovala, tak som nechápala. Tento seriál je jednoducho presne to, čo každý po dočitaní knihy potrebuje, pretože ďalej rozvíja myšlienky z knihy, bez toho aby ich prekrútil či poprel. Ja osobne ho nanucujem odporúčam každému, kto prejaví čo i len menší záujem ma počúvať. Nie nepotrebujete najprv čítať knihu, aj keď to vrelo odporúčam. Nie nie je to ženský/rodinný/romantický seriál, je to omnoho hlbšie a zaujímavejšie ako to na prvý (možno) pohľad pôsobí.

KNIHA vs SERIÁL
Toto je jeden z tých (nie častých) prípadov, keď je naozaj ťažké vybrať či je lepšia kniha alebo seriál. Keď The Handmaid's Tale porovnám s väčšinou filmových či seriálových adaptácii (Divergencia, Nástroje smrteľníkov, Ready Player One...), mám chuť ich tvorcom zakričať do tváre "Takto sa to má robiť!". Podľa mňa neoľutujete ani keď si prečítate knihu, ani keď si pozriete seriál, pretože obe predstavujú veľmi vysokú kvalitu.

Čo vy a Príbeh služobníčky? Bavil vás viac seriál alebo kniha?

2 komentáre

  1. Tiež som si všimla, ako sa teraz dostávajú dopopredia knihy/filmy/seriály so silnými ženskými postavami. Túto knihu aj seriál mi doporučovala už aj kamarátka, ale akosi ma až tak neláka. Pripadá mi to celé také pochmúrne, aspoň z toho, čo som o tom doteraz videla a čítala. Ak by som si mala vybrať, asi siahnem najprv skôr po knihe :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Na seriál i knihu slychám samou chválu. :) Zatím jsem se k nim ještě nedostala, ale hodlám to napravit, protože vypadá vážně skvěle. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥