Mesiac v knihe ║ Apríl 2018

A máme za sebou ďalší mesiac. Neviem ako u vás, ale u nás to moc jarný mesiac nebol, viac pripomínal leto (teda nie že by som sa sťažovala). No a keď je teplo, tak sa mi o podstatne menej chce niečo robiť, takže som na všetko išla takým ležérnym tempom. Spočiatku to aj vyzeralo, že veľa kníh neprečítam, pretože som bojovala so školou a prácou, ale celkovo si stále udržujem svoje tempo. Páči sa mi výraz "udržujem si tempo" pri čítaní, cítim sa ako taký maratónec. Veď keď sa nad tým zamyslíte, tak "behám" z jedného knižného sveta do druhého. 


Celkovo som prečítala 7 kníh, čo je taký môj zlatý priemer. Nájdete medzi nimi detskú knihu, dve young-adult knižky, jednu absytovku, dva romány a jednu knihu od slovenskej autorky - čo je celkom pestrá kombinácia. Snažím sa obmieňať moje typické fantasy young-adultovky aj inými žánrami. Zatiaľ sa mi takéto vybočenie z mojej komfortnej zóny vypláca, väčšinou natrafím na naozaj dobré tituly, ktoré ma bavia.
Smrť v bunkri ║ Martin Pollack
Moja druhá absyntovka mi prišla ešte viac náročnejšia a problematická ako prvá, nielen kvôli téme druhej svetovej vojny. Bolo to najmä množstvom názvov, údajov, dátumov, miest a mien, v ktorých som sa strácala, a taktiež som mala mierny chaos s dejových línii. Veľa vecí sa tam opakovalo a zároveň tam veľa otázok nebolo zodpovedaných. Avšak je to veľmi zaujímavá kniha, plná dôležitých informácií, na ktoré by sa nemalo zabúdať. (recenzia tu)

Boh plače potichu ║ Hana Repová
Možno to nebola kniha, ktorá by mi zmenila pohľad na život, či prevrátila svet hore nohami. Ale za to to bolo veľmi príjemné čítanie na jednu peknú nedeľu, plné emócii, ľudského trápenia aj radosti, s kopou (ne)čakaných zvratov a milými postavami. V mojich predstavách pred čítaním som očakávala niečo úplne iné, dostalo sa mi však o dosť komplexnejšieho príbehu a hlbších tém. Nie je to len taká "romanťárna", aj keď samozrejme, že tej lásky tam bolo neúrekom. Alebo možno len starnem. :D

Magistérium III. - Bronzový kľúč ║ Cassandra Clare & Holly Black
Táto séria je moje nové guilty-pleasure. Nie je to to najlepšie, čo som kedy čítala, ale keď mňa to tak baví a dokážem pritom tak vypnúť. Zase super zápletka, celkovo sa to už viac a viac zamotáva, a aj keď mi došlo o čosi skôr kto je "bad guy", bolo to len o pár stránok pred odhalením. Inak som bola mimo skoro celý čas rovnako ako hrdinovia. Na veľa veciach je poznať, že hrdinovia sú ešte len deti, čo sa mi však veľmi páči. Nemám rada knihy, kde sa deti správajú a rozprávajú ako dospeláci. Keďže od prvej knihy tam už ubehol nejaký ten čas, trošku na nich aj poznať, že už rozmýšľajú vyspelejšie, ale myslím, že k ich veku tak akurát. Ale ten koniec... kde mám ďalšiu časť?

Traja spáči ║ Maggie Stiefvater
Pre mňa rozhodne najlepšia časť série, teda aspoň zatiaľ. S nadšením som hltala každú stranu, asi som si zamilovala štýl akým táto autorka píše. Príbeh bol nadupaný udalosťami, ani chvíľku som sa nenudila a asi som konečne všetkému viac pochopila. V druhej knihe sa mi mierne sprotivil Adam, ale teraz som si k nemu znovu našla cestu a všetkých štyroch chlapcov spolu s Blue by som pozvala na jogurt. Zároveň ma však desí, že ostáva len jedna kniha a ja sa s nimi budem musieť rozlúčiť...

Príbeh služobníčky ║ Margaret Atwood
Zvláštne, pomalé, moc sa tam toho nestalo... ale aj tak na tom bolo ČOSI. Čosi čo ma nútilo čítať ďalej, dvíhať obočie nad tým ako to môže takto fungovať, či dokonca sa pohoršovať. Väčšinu času som bola zmätená, no aj tak si myslím, že kniha nesie veľmi dôležitú a zaujímavú myšlienku. O ženách, o ich mieste v spoločnosti, o ich pohľade na svet a o pohľade sveta na nich. Brrr... som vďačná, že to u nás funguje tak ako to funguje a nemusím niekde robiť profesionálnu rodičku. Určite sa vrhnem aj na seriál.

Veľké maličkosti ║ Jodi Picoultová
Nádherná kniha, ktorá rieši predsudky voči iným rasám. A aj keď to takto môže znieť ako ťažký a náročný príbeh, v skutočnosti je to veľmi ľahko čitateľná knižka, od ktorej sa ťažko odtrháva. Jodi Picoult vie písať naozaj pútavo a určite si ju odkladám do zložky "od nej by som si ešte niečo prečítala". Naozaj veľmi veľmi odporúčam. (recenzia tu)

Príbehy na dobrú noc pre rebelky ║ Elena Favilli & Francesca Cavallo
Krásne spracovaná kniha či po obsahovej alebo po grafickej stránke. Nájdete v nej 100 príbehov o 100 ženách z celého sveta, z minulosti aj prítomnosti, ktoré svojou troškou pomohli k lepšej budúcnosti alebo boli niečim významné. Príbehy sú písané jednoduchým spôsobom určeným pre deti, to však neznamená, že by ju mali čítať iba tí malí.
A ako to už zvykom býva, pribudlo mi o niečo viac kníh ako som stihla prečítať. Naozaj potrebujem mať už po skúškovom aby som to mohla všetko dobehnúť. Do knižnice som si pridala 9 nových kníh: Kráľovstvo podvodníkov, Pán tieňov a Magistérium od Slovartu, Dievča v ľade od Grady, Sníh nebo popel a Led nebo ohen od Humbooku, tri nové slovenské knihy od autorov - Spútaní časom, Štyri nočné obdobia a Boh plače potichu.
A na záver vám ukážem tieto nádherné karty s postavami z Vranej šestky, ktoré som si kúpila tu. No nie sú úplne nádherné? Asi viete, že táto duológia patrí medzi moje najobľúbenejšie. Pôvodne som zháňala iné karty, také patria k oficiálnemu merchu a teraz sa už nedajú nikde zohnať, natrafila som však na tieto a zamilovala som sa.

Čo ste prečítali vy v apríli? Ktorá kniha sa vám páčila najviac?

4 komentáre

 1. Hh to prirovnanie k maratóncom mi príde celkom accurate k tým našim často extrémnym knižným cieľom! 7 kníh je veľa, a aj mne sa páči, keď to je takto žánrovo rôznorodé, tiež sa snažím rozširovať si svoje knižné obzor, ja som zase doteraz čítala skôr tie staršie knižky a klasiku a nemala som absolútne poňatie o contemporary knižkách, takže sa zase snažím skôr aj tieto, a tiež slovenských autorov samozrejme!! :) Z tých, čo si prečítala si najviac chcem teraz prečítať Magistérium a Jodi Picoultovú, keďže o nej počúvam veľké chvály a príde mi to taký môj žáner, niečo, čo mňa najviac baví, také psychologické. Boh plače potichu ma tiež veľmi zaujíma keďže chcem naozaj aspoň trochu prehľad v autoroch, ktorý sú na Slovensku teraz vydávaní. Juuuj, no tie kartičky, ja som síce vraniu šestku ešte nečítala, ale mám ju doma z knižnice, som veľmi zvedavá, keďže je taká chválená!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V každom žánre sa nájde nejaký poklad, aj keď sa ti žáner možno samotný nepáči. Ja začínam mať úchylku na detské knihy asi ako to vidím tento mesiac! :D Dúfam, že sa ti Jodi bude páčiť minimálne tak ako mne, čo podľa mňa nebude ťažké ak je to tvoj žáner. Ale úplne najviac verím, že si zamiluješ Vraniu šestku lebo to je moja srdcovka ♥

   Odstrániť
 2. O svém knižním dubnu nebudu ani mluvit. Stydím se, že jsem ten měsíc nic nepřečetla. Brrr.
  Každopádně ty máš fajn hromádku jak přečtených, tak nových knih! :D Já knihy kupuji furt a nestíhám číst. A když už čas mám, tak velmi často šahám po knihách, co už znám :X :D

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. U mňa to je tiež zvyčajne tak, že je tých nových kníh viac ako prečítaných, dúfam, že to teraz v lete otočím :D

   Odstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥