Fantasy kníh o čarodejníkoch nikdy nie je dosť ║ Magistérium I. a II. - Cassandra Clare & Holly Black ║ dvoj-recenzia

Cassandra patrí medzi moje obľúbené autorky, preto je mierne záhadou, prečo som si túto sériu neprečítala skôr. Napísala ju spolu s Holly Black, ktorá je jej dobrou kamarátkou, príbeh si vždy po určitom počte slov vymenili a pokračovala tá druhá. Myslím, že len málokto o tejto sérii zatiaľ nepočul, u nás je to už dokonca druhé vydanie. Najviac sa však diskutuje o tom, že je príbeh rovnaký ako Harry Potter. Keďže však samotné autorky priznali, že Harryho milujú a túto sériu začali písať práve kvôli nemu, nepríde mi na tom nič zlé. Predsa len, keď sa začítate, uvedomíte si, že to autorky zobrali z iného konca. Mne sa prvé dve knihy série veľmi páčili a určite vám ich odporúčam.

Magistérium I. - ŽELEZNÁ SKÚŠKA

Dvanásťročný Callum nepatrí medzi najpopulárnejšie decká. Pre chromú nohu a podrezaný jazyk si nedokáže nájsť skutočných priateľov. Ešte netuší, že to je jeho najmenší problém. Čoskoro sa totiž musí vydať do tajomstvami opradenej školy pre čarodejníkov Magistérium. Lenže Callum celý život počúval, že nesmie dôverovať žiadnemu čarodejníkovi a musí sa držať čo najďalej od mágie. No Magistérium je fascinujúce i nebezpečné miesto. Callum spoznáva svoju tajomnú minulosť a kráča v ústrety hrozivej budúcnosti. Železná skúška je totiž len začiatok. To najťažšie ho ešte len čaká.


Od začiatku som v príbehu hľadala podobnosti s Harry Potterom, po všetkých diskusiách sa ani inak nedalo. Je to príbeh 12-ročného chlapca, hlavná trojica hrdinov je chlapec-dievča-chlapec, je tam zlý čarodejník, ktorý hrozí zničeniu sveta... a množstvo iných drobných podobností. No zároveň je tam množstvo vecí, ktoré prébeh pusúvajú niekde úplne inde. Nemáme hrad Hogwarts, ale Magistérium v tuneloch pod zemou, hlavná postava Call je tak trochu darebák, a aj mágia funguje na inom princípe. Nečakajte žiadne paličky. A najmä - zápletku poňali autorky odlišne a zaujímavo.

Prvá polovica knihy je trošku pomalšia a aj keď sa tam toho deje veľa, pri čítaní som mala pocit akoby sa nič nedialo. Je tam však veľ informácii o čarodejníckom svete, o Magistériu, o tom ako všetko funguje. Potom sa to však rozbehlo, takmer každá scéna bola nadupaná akciou a už som viac knihu nechcela odložiť. Call ma ako postava bavil, bol trošku neposlušný, trošku hlúpy, ale hlavne bol odvážny a zábavný. Taktiež všetky postavy, ktoré ho obklopovali boli veľmi dobre napísané a dali sa ľahko zapamätať a zaradiť. A páčilo sa mi aj spracovanie zápletky, pretože aj keď som nebola úplne šokovaná, moje odhady boli mierne vedľa.

Myslím, že ak si k tejto knihe sadnete s otvorenou mysľou a nebudete sa celý čas snažiť hľadať podobnosti s HP, môžete si jej čítanie veľmi užiť.
 4/5

Recenziu na druhú knihu čítajte iba ak ste čítali prvú knihu, už len obsahom prezrádza dej prvej knihy.
Magistérium II. - MEDENÁ RUKAVICA

Callum Hunt to dokázal! Úspešne zdolal skúšky na konci prvého ročníka a jeho čarodejnícke schopnosti mu už nikto nemôže vziať. Našiel si kamarátov a v temných chodbách tajomnej školy Magistérium sa cíti ako doma. Call však pred ostatnými schováva desivé tajomstvo. V jeho tele totiž prebýva mocný mág, pán mágie chaosu... a vrah. Calluma môže zachrániť len medená rukavica alkahest, ktorá je opradená legendami a tajomstvami. Dokázala by vyhubiť všetko živé. A vypustiť najväčšieho zloducha na slobodu.
Pri druhej knihe som už úplne zabudla na všetky podobnosti s Harry Potterom, pretože príbeh sa posunul niekde úplne inde. A aj keď sa mi jednotka páčila, musím povedať, že dvojka bola ešte lepšia. Už od začiatku sa tam stále niečo dialo, bála som sa aj žmurknúť aby mi niečo neušlo. Z celej zápletky s dušou Nepriateľa som nadšená, autorky to naozaj zaujímavo vymysleli.

Postavy sa tiež posúvajú ďalej, je na nich jasný vývoj a nestagnujú. Páči sa mi ako sa medzi nimi formuje silné priateľstvo aj napriek tomu, že sú každý tak trochu z iného cesta. Call má plnú hlavu myšlienok o tom, či je dobrý alebo zlý človek, či vôbec niekto sám o sebe je. Okrem bežných čarodejníckych starostí má navyše veľmi problematický vzťah s otcom, pri ktorom si nie je istý či mu chce pomôcť alebo ho ani nevníma ak svojho syna. Jednoducho povedané, na to aká je kniha tenučká a hlavný hrdina mladý, rozhodne to nie je len rozprávka pre deti.

Ak ste pri prvej knihe boli na pochybách či pokračovať lebo vás moc neoslovila, určite dajte šancu ešte druhej časti predtým ako celú sériu zavrhnete. Príbeh sa oproti Železnej skúške posunul na vyššiu úroveň a od množstva akcie budete mať problém nezabudnúť dýchať.
4,5/5

Za knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

2 komentáre

  1. Pekná recenzie, určite sa na knižku pozrel :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Odporúčam, aj keď je určená primárne pre mladších čitateľov, aj starším má čo ponúknuť. :)

      Odstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥