Detské knihy, ktoré nie sú (len) pre deti


Nie je to nič nezvyčajné, keď dospelý objaví v detskej knihe to, čo si detské oči nevšimli. Veľakrát je totiž kniha síce napísaná detským spôsobom, ale sú v nej ukryté omnoho hlbšie myšlienky, ktoré detská myseľ ešte nevie pochopiť. A niekedy jednoducho nezáleží na tom, pre akú vekovú kategóriu je kniha napísaná, lebo si ju vedia užiť všetky. Spísala som vám zoznam tých mojich detských kníh, ktoré čítam aj teraz keď už dieťa nie som, a myslím, že aj veľa z vás si v nich bude vedeť nájsť to svoje.Alica v krajine zázrakov

Klasika medzi rozprávkami z roku 1885. Myslím, že sa len ťažko nájde niekto, kto o tomto diele nepočul, myslím, že väčšina videla aspoň jedno z filmových spracovaní. Na knihu vzniklo taktiež viacero retellingov (napríklad Bez srdce od Marissy Meyer) a príbehov inšpirovaných podivným svetom. A aj keď autor knihu údajne napísal dievčatku Alici Liddelovej, príbeh zaujme aj starších čitateľov, mnohokrát o niečo viac ako tých starších.

Malý princ

Ďalšia kniha z klasickej knižnice. Pri tejto knihe si však dovolím tvrdiť, že aj keď formou môže vyzerať, že je určená deťom, práve až dospelý ju dokáže správne pochopiť. Ja osobne som knižku čítala viackrát, dokonca si pamätám, že sa mi prvý krát nepáčila. Veď tam sa nejaký divný chlapec rozpráva s líškou o nudných veciach. Ale ako som rástla, vždy som sa po čase vrátila k tejto knižke a vždy som v nej našla niečo iné a hlbšie, čo som si predtým neuvedomila.

Anna zo zeleného domu


Túto knihu som spoznala na základe seriálu, ktorý kedysi veľmi dávno chodil v televízii. A možno to bol film, ruku do ohňa za to nedám. Annu som si ako postavu zamilovala a nechápala som, prečo sa jej všetci vysmievajú za tie krásne ryšavé vlasy. Neskôr som v knižnici narazila aj na knihy a ponorila som sa do sveta malej sirôtky ešte viac. A aj keď knihy z tejto série nájdete v detskom oddelení, Anna v knihách postupne rastie a dospieva. Rôzne príhody, ktoré sú s tým spojené, pochopí človek až vtedy, keď si sám tým dospievaním prešiel.


Harry Potter


Povedzme si úprimne; akoby som mohla napísať tento článok a zabudnúť na najslávnejšieho mladého čarodejníka? Aj keď sa o klasikách hovorí zvyčajne až keď je kniha staršia, táto séria ovplyvnila toľko ľudí, že je nad slnko jasnejšie, že raz sa aj ona zaradí medzi najznámejšie klasiky. Ešte som nestretla nikoho, kto by Harryho nepoznal, minimálne vďaka filmom. Knihy sú písané jednoduchšie, určené pre menšieho čitateľa, ale magický svet, ktorý je v nich vytvorený, očarí každého nehľadiac na vek.

Kroniky Narnie

Túto sériu v kníhkupectve odporúčam vždy, keď mi niekto (zvyčajne rodičia) povie, že dieťa čítalo zatiaľ len Harryho a chcelo by niečo podobné. Je to rovnako zamerané na mladších čitateľov a taktiež v tejto knihe nájdete úžasný magický svet plný rôznych bytostí. V knihách sa menia hlavné postavy; prví objavia Narniu, potom sú tam ich deti a podobne. Takže aj keď je najlepšie ich čítať za sebou, dajú sa čítať aj preskakovane, či dokonca môžte nejakú vynechať. Môže za to aj to, že poradie, v ktorom boli knihy vydané, nie je chronologické. Dejovo aj filmové spracovanie začína druhou knihou.

Magistérium

Séria, ku ktorej som sa dostala celkom nedávno a hneď som si ju zamilovala. Najčastejšie je prirovnávaná k Harry Potterovi, čomu niet div, keďže aj autorky priznali, že sa mi nepáčil koniec HP, tak sa rozhodli napísať vlastný príbeh o mladom čarodejníkovi. Hlavný hrdina má dvanásť, má dvoch najlepších kamarátov a študuje na tajnej čarodejníckej škole. To je všetko v čom sa tieto dve série naozaj podobajú. Akonáhle sa začítate uvedomíte si, že hlavný hrdina je o niečo nezbednejší, čarovanie a celý ten svet funguje úplne inak, a hlavne je tam veľmi zaujímavo spracovaná zápletka a hlavný záporák.

Warren Trinásty

Z celého zoznamu práve táto kniha pôsobí asi najviac detsky. Je to najmä vďaka množstvu ilustrácii, ktoré starších čitateľov odradia a prilákajú práve tých mladších. No práve tie ilustrácie v tejto knihe sú také nádherné, perfektne spracované, že už len vďaka nim sa oplatí knihu vlastniť. Warren Trinásty je hotelový poslíček vo viktoriánskom hotely, ktorého vedenia sa ujala jeho nie zrovna najlepšia teta Anaconda. V knihe nájdete vtipnosť, napätie aj zaujímavú zápletku.

Lišiak Pax

Ďalšia kniha, po ktorej by ste asi len tak nesiahli, ak nehľadáte inšpiráciu v najhlbších zákutiach detskej poličky v kníhkupectve. Pamätám si, že keď kniha vyšla, zaujala ma milá obálka, ale po zistení, že je od 10 rokov, som na ňu tak trochu zabudla. Potom mi však o nej kamarátka nadšene rozprávala a ja som si ju predsa len prečítala. Je to nádherný a jemný príbeh o priateľstve medzi chlapcom a lišiakom. Príbeh v sebe ukrýva veľa hlbokých a dôležitých myšlienok a priznám sa, že moje oči pri čítaní neostali suché.


Chlapec v pásikavom pyžame

Ďalšia z tých kníh, ktoré majú aj filmové spracovanie a tiež sa ku mne dostala práve vďaka nemu. Na to, že je to detská kniha, spracováva dosť ťažkú tému druhej svetovej vojny prostredníctvom kamarátstva dvoch chlapcov, z toho jeden je v koncentračnom tábore. A aj keď je táto téma podaná detskými očami, vôbec neuberá vážnosti smutným udalostiam, ktoré sa v nej dejú. možno práve naopak. Určite si pripravte balíček vreckoviek.

Obyčajná tvár

Knižne tu už táto kniha bola trošku dlhšie, ale do popredia sa dostala najmú vďaka svojmu filmovému spracovaniu. Keď som o knihe počula prvý krát, vôbec som si neuvedomila, že je určená deťom. Rovnako ako predošlá podáva ťažký príbeh jednoduchými slovami. Ukazuje život malého chlapca, ktorý má kvôli vrodenej poruche zdeformovanú tvár. A aj keď na prvá pohľad nezapadá, je to normálny chlapec, ktorý zbožňuje Hviezdne vojny a túži po kamarátoch.

Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Táto kniha mi dorazila len tento týždeň, no nevedela som sa jej dočkať odkedy som sa dozvedela, že bude preklad. Inak by som si ju pokojne zohnala aj v angličtine. Nájdete v nej 100 krátkych príbehov o 100 významných ženách či už z minulosti alebo súčasnosti. Vedľa každého príbehu sú aj ilustrácie, na ktorých sa podieľalo 60 rôznych ilustrátoriek, jedna dokonca aj zo Slovenska. Príbehy sú kraťučké, presné také akurát na prečítanie pred spaním. No myslím, že takáto kniha zaujme každého, pretože o mnohých ženách som ani ja nevedela, pretože sa na ne často zabúda.

Ktoré knihy ste už čítali a ktoré vás zaujali? :)

8 komentárov

 1. Malého prince jsem nepochopila ani jako dospělá :D Holt to není kniha pro mě....nebo jsem ještě nedozrála onomu pochopení :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak predsa len to asi nie je kniha pre každého :D

   Odstrániť
 2. Väčšina patrí k mojim najobľúbenejších príbehom. Čítať detské knihy určené každej vekovej kategórii patrí (aspoň pre mňa) k najlepším zážitkom. Deti majú na veci nevinný a celkom iný pohľad a častokrát to vie aj na city zapôsobiť oveľa viac. Takže rada vyhľadávam práve podobné príbehy :).
  Pekný článok a výber :)!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja mám rozprávky niekedy ešte radšej, ako tie dospelácky knižky. Napríklad milujem najnovšie animaky typu Inside out alebo Zootopia, a tak isto je to aj s knižkami.
  Malý princ je moja srdcovka, jeden čas som tu knihu nosila stále pri sebe haha.
  Harry Potter je zase celé moje dospievanie a detstvo, jedna z mojich úplne najobľúbenejších sérii, a stále si ju čítam a pozerám dookola. Aj keď sa všetci na mňa pozerajú ako na blázna...
  A knizku Príbehy pre rebelky by som si veľmi chcela kúpiť, mam pocit je na bookstagrame a na blogoch je teraz úplne všade a veľmi sa mi páči. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Inside Out tiež zbožňujem! ♥ Je to krásna kniha, určite odporúčam.

   Odstrániť
 4. Budu se muset v knihovně zeptat, jestli mohu chodit i do dospělého oddělení :D Některé zmiňované tituly mě hodně zaujaly :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V detských knihách je ukrytých veľa pokladov ;)

   Odstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥