Vianočné dni - Jeanette Winterson

2017 ║ poviedky, recepty ║ Fragment ║ 248 strán
Všetci milujeme vianočné príbehy. Počas dvanástich dní Vianoc tradične oslavujeme a obdarúvame sa. Existuje lepší spôsob, ako si uctiť tradíciu, než príbehom? Čítajte tieto príbehy pri ohni či v snehu. Čítajte ich cestou domov na sviatky. Darujte ich priateľom, pekne zabalené urobia radosť tomu, koho milujete.
Vianočné dni je krásna knižka už na pohľad, ktorá doslova symbolizuje všetko vianočné. Celkovo je takýchto kníh, ktoré obsahujú vianočné príbehy veľmi málo. Aspoň čo som si ja všimla. A predsa každý si tie Vianoce rád spríjemní milými príbehmi. No táto krásna knižka ponúka toho ešte viac.

Ostala som ohromená už pri predslove. Aktuálny a svieži ženský pohľad na históriu Vianoc, ako sme sa vôbec dostali k tomu, že ich teraz takto oslavujeme. Bolo tam veľa vecí, o ktorých som nemala ani tušenia, a s ktorými teraz rada mudrujem. Určite som niečo také nečakala a navnadilo ma to tých dvanásť poviedok.

Ako to už pri poviedkových knihách býva, niektoré poviedky vám sadnú viac ako iné. Každý si nájde tie svoje obľúbené a pravdepodobne sa nájde a taká, ktorá vás nebude baviť. Veľmi zaujímavé však bolo, že každá poviedka bola písaná iným spôsob. V jednej bol rozprávač muž, v inej žena či pes, potom tu boli aj také, kde bol príbeh z pohľadu tretej osoby. V niektorých išlo viac o prežívanie postavy, no ďalšia bola viac zameraná na dialóg. Treba uznať, že autorka sa s rozprávaním poviedok vyhrala.

Medzi moje obľúbené poviedky patrí Snehuliak a Imelová nevesta. Snehuliak je krásny príbeh o dievčatku a snehuliaku, s dôležitou myšlienkou. Imelová nevesta je poviedka s gotickým nádychom o pomste. Po každej poviedke sa nachádza vianočný recept, na začiatku ktorého je vždy kúsok príbehu, prečo práve tento recept, či ako sa k nemu autorka dostala, plný autorkiných zážitkov a tradícii.

+ príbehy plné vianočných zázrakov a duchov

+ recepty, ktoré sú tiež sprevádzané osobnými príbehmi autorky

+ rôzne spôsoby písania poviedok

+ zaujímavé historické informácie
+ pre niektorých, môžu byť pridané recepty zbytočné

... miluješ vianočné obdobie a chceš si ho spríjemniť kúzelnými príbehmi.

4,5/5 - myslím, že kniha spĺňa presne to, čo sľubuje

Za knižku ďakujem kníhkupectvu Panta Rhei.

2 komentáre

Všetky komentáre si veľmi cením ♥