TBR 2018 - Série, ktoré si chcem už konečne prečítať

Neviem ako vy, ale ja sa zvyknem v tej kope kníh, ktorú chcem prečítať, strácať. Často sa mi stáva, že na niečo zabudnem, alebo mi to nenapadne keď kupujem či hľadám čo budem čítať. Preto som sa rozhodla urobiť si taký menší zoznam kníh, ktoré by som rada prečítala. Rozdelila som ich na tri skupiny; série, samostatné knihy a knihy, ktoré ešte len vyjdu. V tomto článku nájdete prvú skupinu a postupne pridám aj ďalšie dve. Možno vás to inšpiruje a nájdete tu série, ktoré si radi prečítate. A ja si budem môcť o rok porovnať, koľko z tohto zoznamu sa mi naozaj podarilo prečítať. Zoradené sú celkom náhodne, niektoré z nich chcem určite prečítať a niektoré by som len rada. Ktovie ako to nakoniec dopadne.:)

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej - Ransom Riggs


O tejto knihe už počul asi každý. A asi ju už aj väčšina čítala. Dokonca už je to aj dávno potom ako Tim Burton natočil rovnomenný film a ja som to stále nečítala. Tento rok však vyšla nová edícia, čo je možno znamenie, aby som si ich konečne kúpila. A hlavne prečítala. Pre tú menšinu z vás, čo ju nečítala, príbeh je o sirotinci, v ktorom našli svoj domov podivné deti s rôznymi schopnosťami či anomáliami.


An Amber in the Ashes - Sabaa Tahir

Príbeh situovaný vo svete inšpirovanom starovekým Rímom s nezvyčajnou hlavnou hrdinkou. Načo ešte čakám? Potom ako jej uniesli brata, hlavná hrdinka Laia urobí čokoľvek aby ho zachránila. Dokonca sa stane aj špiónkou. Toto je jedna z tých kníh, na ktoré som nevidela negatívny názor. Podľa obsahu to znie ako presne ten typ knihy, ktorý by sa mi mal páčiť. Fantasy príbeh s badass hrdinkou.

Iluminae - Amie Kaufamanová, Jay Kristoff

Pamätám si, že keď som túto knihu videla prvý krát, jej spracovanie ma odradilo. Nie že by to nebolo zaujímavé, ale moja prvá myšlienka bola, že sa to bude zle čítať a určite to nebude tak napínavé a pútavé. Takže som ju obchádzala, dlho som ani len nevedela o čom je. Neskôr sa už však všetky pozitívne reakcie nedali ignorovať a ja som sa začítala aj do pár recenzií. Príbeh je situovaný v budúcnosti, v roku 2575, kde dve korporácie vedú kvôli planéte. Viacerí to označujú ako najlepšie sci-fi, aké kedy čítali.

Shades of Magic - V.E. Shwab

Pri tejto a nasledujúcej sérii je môj cieľ jasný - prečítať budúci rok niečo od Victorii Shwab. Ešte presne neviem, pre ktorú z nich sa nakoniec zlomím, ale táto to určite vyhráva po grafickej stránke. Obsah tiež neznie vôbec zle; čarodejník, cestujúci medzi paralelnými Londýnmi, ktoré sú rozdelené podľa farieb. Znie mi to veľmi originálne a zaujímavo a fanúšikov má táto séria naozaj veľa.


Monsters of Verity - Victoria Schwab

Ak niekoho z vás mätie meno autorky, údajne tie knihy, pri ktorých je Victoria sú YA a tie kde je V.E. sú pre dospelých. Tiež som z toho bola najprv vedľa. Táto séria by mala byť urban fantasy a s tými som sa ja ešte moc nestretla. Hlavné postavy máme hneď dve, mladého muža a ženu, ktorý sú dedičmi rozdeleného mesta a každý si tú vládu predstavuje úplne inak. Takisto aj časti tejto série sú dve a mne sa tento rok zapáčili duológie. Som zvedavá, ktorú si nakoniec vyberiem a či neskončím s oboma sériami.

Grisha Verse - Leigh Bardugo

Ako už iste viete (a ak nie tak si prečítajte recenziu) tento rok som čítala duológiu Vrania šestka od Leigh Bardugo a totálne som sa do nej zamilovala. Až tak, že som si v nej našla budúceho manžela. A aj keď táto séria vyšla dávno predtým, ku mne sa stále nedostala. Tento Grisha svet som si však zamilovala natoľko, že chcem viac. Táto trilógia je vraj zbytočne viac romantická a menej akčná, ale stále verím, že sa mi bude páčiť. 


Odinovo dite - Siri Petterson


O tejto sérii viem vďaka českým susedom, u ktorých aj vyšla. Autorka je z Nórska, takže čítanie v pôvodnom jazyku nehrozí a o slovenskom preklade som nič nezačula. Zato som však počula veľa chvály od ľudí, ktorí majú podobný vkus ako ja a rada dám šancu aj severskej autorke fantasy. Hlavná postava žije vo svete, kde majú všetci chvostíky, ona ho však nemá a to znamená, že musí bojovať o život. 


Strange the Dreamer - Laini Taylor

Prvá kniha série, ktorá vyšla tento rok spustila lavínu nadšenia. A po tom všetkom, čo som si o nej prečítala, viem na 100%, že si ju prečítam. Už mi aj putuje z US. Príbeh je o Laszlovi Strange, nájdeného na prahu sirotinca, ktorý rád sníva a stráca sa v príbehoch. Laszlo je posadnutý tajomným strateným mestom Weep, kde verí, že sa jedného dňa dostane. Hodnotenia sú naozaj vysoké, ja len dúfam, že si knihu nepokazím veľkými očakávaniami.
Mesačné kroniky - Marissa Meyerová

Toto je ďalšia zo sérii, ktoré nechápem prečo som neprečítala skôr a viem určite, že budem čítať tento rok. Prvé kvôli tomu, že v o nej bolo v našich knižných vodách všade veľa, aj keď nevyšla v slovenčine. Druhé kvôli tomu, že som prvú knihu vyhrala na vianočnom knižnom zraze. Akonáhle som si ju vybrala a priznala, že som ju nečítala, všetkým sa rozsvietili oči a povedali mi, že sa mi bude páčiť. Od autorky som už čítala Bez srdce a štýl písania ma bavil, verím, že retelling na popolušku s kyborgami bude zaujímavý.

Čítali ste niektorú z týchto sérii? Ktorá vás zaujala?

5 komentárov

 1. Domov pre neobyčajné deti... - čítala som zatiaľ iba jednotku v angličtine a rozhodne si plánujem minimálne dvojku zohnať tiež v angličtine a pustiť sa do nej, tá séria má neobyčajný nápad a rozhodne stojí za to :)
  Amber in the Ashes...sa plánujem v budúcom roku pustiť do pokračovania, ktoré mám na poličke už veľmi dlho. Ale ja sa k tomu dostanem, raz určite :D
  Illuminae musíš! Ja som sama tiež veľmi otáľala, ale potom sa to inak nedalo než ju zhltnúť na jeden šup. A Geminu tiež. A teraz sa už neviem dočkať Obsidio lebo viem, že to bude riadna pecka ako predošlé dve.
  Shades of Magic...nie len že majú nádherné obálky ale aj super nápad...A čítala som jednotku ktorá sa mi neskutočne páčila a nedám na ňu dopustiť. Už mám doma na poličke aj dvojku a veľmi sa na ňu teším.
  This Savage Song...som si odniesla z vianočného zrazu a tiež sa na ňu veľmi teším, keďže štýl písania V.E.Schwab mi celkovo sedí :)
  Shadow and Bone...no ja som tento rok čítala iba Vraniu šestku a tie poviedky, a obe sa mi páčili, čiže budúci rok som rozhodnutá prečítať aj celú túto sériu - a takisto pokračovanie Vranej šestky.
  Ódinovo díte mám tiež doma, na to sa neskutočne teším.
  Strange the Dreamer je tiež na mojom to-read liste.
  A Cinder! To nechápem ako si doteraz nečítala a musíš sa do toho pustiť hneď! Lebo celá tá séria je skvelá.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Na Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej sa už tiež hrozne dlho chystám... na film som aj chcela ísť do kina, ale nejak som sa tam nakoniec nedostala a aj keď ho už mám stiahnutý, stále som ho nevidela. Strašné.
  O An Ember in the Ashes som ešte asi ani nepočula a až tak ma to pravdupovediac neláka :D
  O Illuminae som už počula, ale na sci-fi až tak nie som, takže asi nič pre mňa.
  S Victoriou Schwab chcem už konečne začať aj ja. Mňa z popisov jej kníh najviac zaujalo asi Vicious, tak snáď sa k tomu jedného dňa dostanem.
  Vraniu šestku som dostala na Vianoce, ale ešte som ju nestihla prečítať. Dosť sa na ňu teším, ale uvidíme, či ma nadchne natoľko, aby som si chcela prečítať aj toto.
  Ódinovo dítě znie zaujímavo. Ale hoci som sa tento rok začala učiť nórčinu, nemyslím si, že by som to dala v origináli :D
  Strange the Dreamerje kniha, ktorá ma viac láka obálkou než popisom. Ale verím, že by mohla byť fakt dobrá, len momentálne nie je v mojom "top" zozname.
  Mesačné kroniky by som aj ja určite chcela, znejú fakt zaujímavo.
  Vidím, že sme obe dosť pozadu s niektorými vecami :D

  http://book--hoarders.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ani jednu z těchto knížek jsem ještě nečetla, ale na Sirotčinec se taky chystám :D
  A přeju hodně štěstí do nového roku!
  nekonecnaknihovnicka.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nestáva sa mi často, že by som v podobnom druhu článkov našla knihy, ktoré by som prečítala. Teraz sa dokonca akýmsi zázrakom stalo, že som čítala všetky až na jednu sériu, konkrétne Grishaverse, ale na tú sa tiež tento rok chystám, tak dúfam, že sa mi to aj podarí. :)
  Z tých ostatných... ťažko sa mi vyberá to najlepšie, nakoľko vo väčšine prípadov ide o moje obľúbené série a navyše je každá z nich iná. Osobne si ale myslím, že by si mala začať s Mesačnými kronikami. To je už skoro ako klasika. Fakt povinná jazda pre všetkých milovníkov nielen fantasy, ale aj rozprávok. Veľmi vydarené retellingy. Jediná kniha, ktorú odporúčať nemôžem, je asi Strange the Dreamer. Mňa kniha poriadne sklamala, tak dúfam, že aspoň tebe sa bude páčiť.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Sirotčinec mám už delší dobu doma, a také se chci letos do této série pustit. Ódinovo dítě a Měsíční kroniky mám taktéž na seznamu. Uvidím, co letos stihnu. Zařekla jsem se, že budu kupovat co nejméně knih a číst hlavně ty, co mám doma :)

  OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥