Svorka - Katarína Holetzová

2017 ║ detektívka, triler ║ Marenčín PT ║ 320 strán
Rozprávkový zámok uprostred hôr ukrýva tajomstvo. Spomienky na jeho minulosť oživí vražda známeho podnikateľa. Všetko nasvedčuje, že ide o sexuálne motivovaný čin. René Juhász s kolegom pátrajú po nových stopách. Tie ich vracajú do obdobia, kedy zámok slúžil ako detské sanatórium. Podľa výpovedí miestnych obyvateľov v nej za bývalého režimu vychovávali detských špiónov. Chlapci, ktorí si tu písali denníky, postupne umierajú za nejasných okolností. Ide o pomstu? Kto sa rozhodol po toľkých rokoch vraždiť? René Juhász hľadá pravdu v tuhej zime. Nikto mu už neverí, ale najväčším nepriateľom je jeho povaha, ktorá ho takmer pripraví o posledného priateľa.
Katarína Holetzová, alebo princezná slovenskej krimi, prichádza po úspešnom debute s druhou knihou. Už to je nejakú dobu čo som naposledy čítala detektívku.Vždy som patrila medzi väčších fanúšikov fantasy. A aj keď v tejto knihe neboli ani draky ani kúzla, neuveriteľne som si jej čítanie užila. Keď mi napísala sympatická autorka, či by som si ju nechcela prečítať, stačilo mi zistiť, že je napísaná v prostredí severného Slovenska. A kto by si nechcel prečítať o vraždách, ktoré sa dejú v podstate pod jeho oknom?

Takže áno, moje rozhodnutie prečítať si ju padlo na základe prostredia knihy a pár veľmi pozitívnych recenzií čo som našla na internete. Ale keďže v tomto žánri nie som sčítaná, potom ako kniha došla som ju dala prečítať aj mamine, ktorá číta poväčšine práve detektívky a trilery. Po dvoch dňoch za ňou prišla celá nadšená, aké to bolo perfektné a že na Vianoce jej mám kúpiť druhú knihu autorky. A to teda nepatrí medzi rýchlych čitateľov. Tak som sa rozhodla kašlať na poradie, v akom som chcela čítať knihy a rovno som sa vrhla na túto.

Prečítala som ju za jedno poobedie, respektívne noc. Už od prvých strán ma zaujalo prelínanie viacerých dejov, či ukážky denníka chlapca z osemdesiatych rokov. Čím viac som čítala, tým viac sa sprvu jednoduchá vražda viac a viac zamotávala. A veľký obdiv patrí autorke najmä preto, že aj napriek všetkým mojim špekuláciám a odhadom, som ani len tesne netrafila pravého vraha.


Dvojica detektívov tvorila veľmi sympatické nezohraté duo, ktoré spolu fungovalo síce s ťažkosťami, ale predsa len sa im to darilo. Jeden bol taký ťuťko (fakt je to najvýstižnejšie pomenovanie), ktorý sa so všetkým trápil, druhý typický sebavedomý Cassanova. Ale oboch som si nakoniec obľúbila.

Myslím, že ja keď tých detektívok nemám prečítaných veľa, môžem bez obáv vyhlásiť, že táto kniha je veľmi kvalitné čítanie. Dej je pútavý, napínavý a miestami so štipkou humoru. A koniec vás dostane!

+ pútavý dej
+ nečakané rozuzlenie
+ zaujímavá téma a prostredie
+ sympatické postavy


- Môžem ako negatívum dať ťažšie čitateľný font denníkových zápisov? Inak asi nič nenájdem.


 ... ťa bavia napínavé príbehy s troškou konšpirácie a prekvapivým rozuzlením. Odporúčam rovnako milovníkom detektívok (moja mamina), ako aj krimi zelenáčom (ako som ja).


5/5

Za knihu ďakujem Kataríne Holetzovej

Žiadne komentáre

Všetky komentáre si veľmi cením ♥