Strieborný lev na oblohe - Annabel Pitcher

2017 ║ YA ║ Slovart ║ 288 strán
Jamie sa práve nasťahoval do nového domu s otcom a staršou sestrou Jasmine. Dvojička Jasmine Rose zomrela pred piatimi rokmi pri teroristickom útoku. Rodičov zachvátil neopísateľný žiaľ a Jasmine si dala pírsing všade, kam sa len dalo, zafarbila si vlasy naružovo a prestala jesť. No Jamie celý ten čas nevyronil ani slzu. Rose je preňho len hmlistou spomienkou. Neutápa sa v smútku, radšej sa venuje svojmu kocúrovi Rogerovi, tričku Spidermana, čo dostal k narodkám, a tomu, ako pred otcom utajiť svoju novú kamošku Sunyu. Zároveň tajne dúfa, že sa k nim vráti mama, ktorá ich bez slova opustila pred pár mesiacmi. Keď natrafí na reklamu na novú reality šou, verí, že toto je jediný spôsob, ako dať rodinu raz a navždy dokopy.
Strieborný lev na oblohe je už druhá kniha, ktorá autorke u nás vyšla. Jej prvú knihu, Kečupové oblaky, som však  nečítala, takže ich určite nebudem porovnávať. Viem vám však povedať, že táto kniha sa autorke podarila. Hlavným rozprávačom je desaťročný Jamie, ktorý je veľmi sympatická postava detská postava. Prináša nevinný a jemný pohľad na "dospelácke" problémy, čo je veľmi osviežujúce a zároveň tým kniha nenápadne rozoberá aktuálne vážne témy.
,,V jej hlase som počul úsmev, ako keby všetky jej slová mali smajlíkov."

V knihe sa riešia témy ako smrť blízkej osoby, rozpad manželstva či predsudky voči moslimom. Takto napísané tie témy znejú veľmi ťažko, ale to ako s k nim stavia Jamie, vlastne asi väčšina detí, ich pomáha pochopiť v úplne inom svetle. Na začiatku som nechápala prečo je hlavná postava ešte len dieťa a nie je to zaradené medzi detské knihy. Myslím však, že malé deti by posolstvo tejto knihy nevedeli pochopiť na takej úrovni ako tí starší. Niečo ako pri Malom princovi, z toho si tiež v každom veku odnesiete niečo iné a hlbšie.

Príbeh je vyrozprávaný jednoducho, no o to viac ma koniec  chytil za srdce. Spôsob akým Jamie vníma svoje okolie a problémy, cesta, ktorú prejde, a čo všetko sa naučí, vo mne zanechalo veľa myšlienok. Na konci som si dokonca aj poplakala a knihu by som zaradila medzi tie, po ktorých nemôžem začať čítať hneď ďalšiu. Nie, najprv musím vstrebať všetky emócie a dojmy čo vo mne táto kniha zanechala.

Krásny príbeh, plný nenápadných myšlienok, ktoré vo vás zanechajú hlbokú stopu.

+ skryté posolstvo
+ vtipná
+ dojemná (posledné strany vás dostanú)
+ rieši strach z moslimov, smrť a rozvod

- pomalší rozbeh
- zo začiatku je ťažšie vcítiť sa do 10 ročného chlapca

... máš rád/a knihy, ktoré majú hlbšiu myšlienku, opierajú sa o dôležité témy, a pritom sa ľahko čítajú. Ak to, že ťa kniha dokáže rozplakať, či o nej rozmýšľaš ešte dlho potom, je pre teba znakom dobrej knihy. Vhodné pre všetky vekové kategórie, dá sa zhltnúť za jeden večer.
4/5

Za recenznú knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

6 komentárov

  1. Tuhle knizku ted vidim vsude, asi ji budu muset dat sanci! Paradni recenze :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Knihu som čítala a bola to snáď prvá kniha mimo Mortal Instruments, pri ktorej mi z oka vypadla slzička. Najviac ma zaujali práve predsudky voči moslimom, ktoré sa v dnešnej dobe šíria ako požiar. Kniha to celé podáva perfektne :)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Kniha vypadá zajímavě a díky Tvé recenzi jsem si ji zapsala do to-read seznamu :)

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥