Sníh nebo popel - Sara Raasch


2017 ║ YA fantasy ║ Cooboo ║ 296 strán
Před šestnácti lety bylo zničeno Zimní království a jeho území dobylo Jaro. Pobili královskou rodinu a obyvatele uvěznili. A v tu chvíli vyprchala ze Zimy všechna magie… Nyní je jedinou nadějí tohoto království osm přeživších, kterým se podařilo utéct a kteří čekají na svou příležitost. Chtějí získat zpět své království a magii. Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a generál Zimy ji vychoval jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala… A zamilovala se do nepravého, do budoucího krále Zimy Mathera. I se zlomeným srdcem je ale rozhodnutá udělat cokoli, aby její království získalo svobodu. Když uprchlíci zjistí, kde je ukrytý magický medailon patřící bývalé královně, Meira se ho pokusí získat. A vstoupí do světa boje o moc, temné magie, ale i dvorských intrik a velkých plesů, v němž jednoho dne zjistí, že její osud nikdy nebyl v jejích vlastních rukou.


Na čítanie tejto knihy som sa veľmi tešila a sadala som si k nej s veľkým očakávaním. A to bola chyba. Všetci mi hovorili, aké je to skvelé a dokonca to prirovnávali k Trónu zo skla. A to ja milujem, čakala som, že toto bude teda perfektná kniha pre mňa. No mne to od začiatku prišlo až príliš predvídateľné.

Určite si to viete predstaviť, možno sa vám to už tiež stalo. Začnete čítať knihu a hovoríte si, že to by bola sranda keby hlavná zápletka bola zrovna toto. A ono to tak je. Presne toto sa mi stalo, no ani trochu ma to nepotešilo. Mňa v tejto knihe totiž asi nič neprekvapilo, všetko sa udialo presne ako som predpokladala a ani raz som neostala ohúrená. Ja som rada ohúrená.

"Jednoho dne budeme víc než jen slova ve tmě."

Aby som k príbehu nebola len kritická, bol napísaný naozaj akčne, neboli tam hluché miesta, pri ktorých by som sa nudila. Už od začiatku bol nabitý, stále sa tam niečo dialo. Hlavná hrdinka nebola princeznička, vedela bojovať a nesedela len mieste čakajúc, že ju niekto zachráni. Možno sa párkrát zachránila až príliš zázračne, ale to mi nevadilo, mám rada takéto hrdinky. 

Viac mi vadilo, že som sa na ostatné postavy nenaviazala. Prišlo mi, že sú príliš v úzadí a viem o nich toho málo, k nikomu som si nevytvorila vzťah. To znamená, že som neostala dojatá, nadšená ani som neplakala. Viac ma zaujal celkový svet, ktorý bol vymyslený naozaj zaujímavo. Rozdelenie jednotlivých kráľovstiev podľa ročných období, či magické amulety, ktoré poskytovali panovníkom moc - to knihu u mňa vyzdvihlo.

Ale ak by som to mala porovnať so spomínaným Trónom zo skla, bol to slabší odvar, aj keď podobný. Možno vám táto recenzia znie dosť negatívne, ale Sníh nebo Popel určite nie je zlá kniha, len to nie je kniha pre mňa. Neľutujem, že som si ju prečítala, ale druhý krát sa do nej asi nepustím.

+ badass hrdinka
+ akčný dej
+ premyslený svet
- predvídateľnosť
- nevýrazné vedľajšie postavy
 ... máš rád/a silné hrdinky, ktoré nečakajú na princa aby ich zachránil. Jednoduché a chytľavé príbehy sú tvoje obľúbené a správny príbeh má podľa teba aspoň štipku mágie.

3/5


2 komentáre

  1. Mne sa to veľmi páčilo, keď som to čítala krátko po vydaní v angličtine. Ale v tej dobe som ešte nemala prečítaných toľko kníh z tohto žánru. Mám dojem, že keby som sa do knižky pustila teraz, už by sa mi až tak nepáčila.
    Bola som zvedavá na pokračovanie, ale po niekoľkých recenziách som čítanie postupne odkladala a odkladala... Stále som sa k tomu nedostala, keďže som sa dozvedela jednu vec, ktorá sa mi vôbec nepáči, takže ma to až tak neláka.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Super recenze. Líbí se mi ty pozitiva a negativa, super nápad! :)

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥