Metalurg + Pyro - Brandon Sanderson

2017/11/04


Doteraz som Brandona Sandersona obchádzala, viem, že toho napísal viac, aj som počula, že je dobrý, ale nikdy som po jeho knihe nesiahla. Nechápem prečo. V týchto knihách sa mu podarilo vytvoriť perfektnú zápletku aj svet. Zlý superhrdinovia? Považujte ma za predanú. Perfektná kniha so všetkým, čo na príbehoch milujem - nadupaná akciou, nečakanými zvratmi a sympatickými postavami.
METALURG

Pred desiatimi rokmi nastala Katastrofa, ktorá nezvratne zmenila našu planétu. Niektorým ľuďom totiž dala nadprirodzené schopnosti a vydesená spoločnosť ich nazvala Epici. Epici však nie sú dobrí superhrdinovia. Nie, sú to geniálni zloduchovia bez kúska súcitu. Nikto sa im neodvažuje postaviť na odpor. Nikto okrem Pomstiteľov – záhadnej, krutej a nepolapiteľnej špeciálnej jednotky, ktorá pátra po ich slabostiach, aby ich mohla zabiť. David chce medzi nich. Chce dostať Metalurga, Epika, ktorý je vraj neporaziteľný. Epika, ktorý mu zabil otca. Posledných desať rokov bol ako Pomstitelia, pozoroval a študoval Epikov, plánoval. No David vie niečo, o čom nikto netuší: Videl Metalurga krvácať. Teraz nastal čas na pomstu.
Nie som veľký fanúšik sci-fi, vždy radšej siahnem po fantasy. Po tejto knihe som však nadobudla pocit, že by som mala svoj názor na sci-fi zmeniť. Hneď na začiatku ma zaujala myšlienka zlých superhrdinov, veď každému je snáď jasné, že nie každý, kto dostane superschopnosti bude konať dobro a zachraňovať mačiatka. Čo všetko  dokáže nadprirodzená moc s ľuďmi urobiť a ako sa s tým vysporiada ľudstvo? 

METALURG║YA sci-fi ║Slovart║2014║400 strán
Kniha ma chytila od prvej strany. Doslovne. Knihu tak nabitú dejom a akčnými scénami som už dlho nečítala. Na nič nebolo treba dlho čakať, ani chvíľa nebola nudná. Pravdepodobne za to môže väčšia absencia romantiky - tú v tejto knihe naozaj nenájdete. A keďže David nestrácal čas tápaním v romantických trojuholníkoch, ako to v YA často býva, ostalo viac času na to podstatné - záchranu sveta.

V príbehu tiež nechýbajú prekvapivé scény, pri ktorých som ostala napätá čakať ako sa s tým hlavní hrdinovia vysporiadajú. A keď už sme pri hlavných hrdinoch... aj keď je hlavá postava muž (David), ani trochu mi to nevadilo v chápaní jeho pohnútok. Práve naopak, David mi sadol, vytvorila som si k nemu priam až priateľský vzťah. Ostatné postavy boli tiež veľmi zaujímavé, dobre napísané a celkovo skupinová chémia fungovala na jednotku. Na viacerých pasážach som sa nahlas zasmiala, prispieval tomu najmä David s jeho fakt zlými metaforami. 
PYRO

Davidovi všetci vraveli, že je to nemožné. Že Epikov nemožno zabiť. No i tak je všemocný, nesmrteľný, neporaziteľný Metalurg mŕtvy. A zabil ho David. Po smrti Metalurga mal byť život jednoduchší, ľahší... taký ako za starých čias. No opak je pravdou a David má hlavu plnú otázok, na ktoré mu nedokáže odpovedať nikto v Newcagu. Odpovede možno nájde na bývalom Manhattane, no vydať sa do iného mesta, v ktorom vládne rovnako krutý Epik, ako bol Metalurg, je viac než nebezpečné. Davida opäť poháňa nenávisť. Pyro totiž musí pykať za svoje činy.

Druhá kniha začína rovnako akčne a nie je v nej ani o kúsok menej akcie ako v prvej. Pri trilógiach sa často stáva, že druhá kniha je len akási výplň deja, kde sa nič podstatné nedeje a ide len o to, aby sme sa dostali k tretej knihe. Tu som taký pocit nemala ani zďaleka. 

PYRO ║YA sci-fi║Slovart║2017║392 strán
Znovu sa stretávame s Davidom, ktorému už tie metafory idú predsa len lepšie, či Pomstiteľmi, medzi ktorými nastanú trochu zmeny. Keďže sa boj proti Epikom presúva do Nového Babylonu, niektorí členovia sa zmenia, keďže necestuje celý pôvodný tím. Nespôsobilo to však žiadne veľké problémy, členovia Pomstiteľov v Novom Babylone sú veľmi dobrá náhrada. 

Dôležité je rozpoloženie Davida, ktorý má pocit, že už v živote dosiahol všetko čo chcel a teraz nevie, čo má robiť ďalej. Takisto sa mení jeho pohľad na Epikov a nevie čo s tým. V skratke - jeho vnútorný život je komplikovanejší ako predtým. Neznamená to však, že by zrazu zmätený niekde posedával, on všetko rieši za pochodu. 

Kniha sa čítala takmer sama, ešte rýchlejšie ako prvá. Nebolo to však tým, že by som sa nudila a preskakovala vety, ja som ich totiž doslovne hltala. Nevedela som sa dočkať čo bude na ďalšej strane a Sanderson ma neváhal vždy prekvapiť niečim novým. A ten koniec! 
CELKOVÉ HODNOTENIE
+ veľká dávka akcie
+ perfektné hlavné postavy
+ veľa vtipných pasáži
+ metafory

- pre dievčatá/ženy možno chýbajúce romantické momenty (ale trošku lásky tam je, nebojte)
... si fanúšikom akčných príbehov, chceš vidieť čo s ľuďmi urobí moc a k pútavej knihe potrebuješ najmä veľa prekvapivých momentov a nie romantiku. Je to jedna z mála mojich kníh, ktoré by som všetkými desiatimi odporučila chalanom. To však neznamená, že si to dievča neužije, stačí sa pozrieť na moje nadšenie. ;)

5/5

Za poskytnutie recenznej knihy Pyro ďakujem vydavateľstvu Slovart. 


6 komentárov

  1. Úžasná recenzia na úžasnú knihu ❤

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Tieto knihy hypnotizujem pohľadom pokaždé, keď prídem do kníhkupectva, ale ešte nikdy som si ich nekúpila. Tvoja recenzia na Metalurga ma však presvedčila.
    Krásne fotky inak :)


    http://wordsfromnebula.blogspot.com/

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥

Instagram sleduj @caroknih