10+ tipov na neknižné darčeky pre knihomoľov


Veľa ľudí si myslí, že kúpiť darček pre milovníka kníh je jednoduché - stačí mu kúpiť knihu. Ale ak sa s ním zrovna nedohodnete na tom, akú knihu chce, hrozí, že ju už bude mať, alebo ju dostane od niekoho iného. A pritom je toľko ďalších vecí, ktoré knihomoľa potešia. V podstate stačí aby ste na hocičo dali nápis alebo kresbu, ktorá ma niečo spoločné s knihami. No hľadanie takýchto vecí vie byť zdĺhavé a náročné ak neviete kde hľadať. Preto som vám v tomto článku zhrnula viac než desať neknižných darčekov pre knihomoľov, od rôznych výrobcov a predajcov, ktoré sa mne osobne veľmi páčia. A aby ste to mali jednoduchšie, kliknutie na obrázok vás presmeruje priamo na obchod, v ktorom si danú vec môžte zakúpiť. ;)
Ak ste zarytým fanúšikom niektorej knihy či série, alebo kníh všeobecne, určite by ste sa tým radi pochválili aj navonok. Na to sú najlepšie tričká! V mojom výbere nájdete tričko z Martinusu (na českom nájdete aj českú verziu, ale to určite viete), kde vás určite poteší lacné poštovné. Ak máte radi Harryho Pottera určite si pozrite druhé dve tričká, jedna stránka je česká a jedna slovenská. Na oboch nájdete aj ďalšie skvelé HP veci, či veci inšpirované napríklad Game of Thrones. A toto Hogwarts tričko je podľa mňa za skvelú cenu! Posledné dve tričká sú všeobecne pre knihomoľov, jedno na stránke Society6 a druhé na Etsy. (Na konci článku nájdete rady ohľadom objednávania na Society6 a Etsy)


    


Priznávam sa - hrnčeky sú asi moja najväčšia slabosť. A myslím, že každého poteší čaj či káva z takéhoto krásneho hrnčeku. Vtedy vám ani trochu nebude vadiť, že ste sa začítali do knihy a váš nápoj vám vychladol. Prvé tri sú zo Society6, kde odporúčam popozerať viacero dizajnov (na konci článku nájdete odporúčania na mojich obľúbených designerov). Štvrtý nájdete na českej stránke za skvelú cenu. Posledný hrnček na Etsy síce nie je inšpirovaný knihou, ale seriálom Stranger Things, no keď som ho našla, musela som vám ho tu dať. :)

    


Záložiek nie je nikdy dosť! Tento najtypickejší darček však vôbec nemusí byť nudný. So šikovnými výrobcami sa v poslednom čase vrece roztrhlo a toto sú moji obľúbenci rôznych druhov. Prvé zlatíčka (schválne, kto ste ich spoznali?) nájdete na Etsy, určite si pozrite celý obchod, majú naozaj veľa magnetických záložiek knižných postáv. Druhé "knihonôžky" nájdete na Sashe, kde je tiež viac druhov nožičiek. A ostatné sú všetky na Etsy. Štvrté mám doma a naživo sú ešte krajšie, Marta je neuveriteľne šikovná. Posledné dve sú od našej slovenskej blogerky Simi, kde určite môžte rátať s kvalitou, určite si pozrite jej tvorbu.

      


Každý knihomoľ potrebuje tašku, v ktorej môže všetky tie knihy nosiť. A čo je lepšie ako knižná plátená taška? Prvé dve nájdete na Society6, ďalšia je z Martinusu a posledné dve z PantaRhei. Predposledná ešte nie je v predají, ale už teraz sa jej neviem dočkať, veď sa len pozrite aká je rozkošná!

    


Ak chcete svoju lásku ku knihám ukázať niečim decentnejším, dobrá voľba je bižutéria. Tentokrát je celý výber iba z Etsy. Ja si brúsim zuby na posledné dve (mrk mrk Ježiško), ale špeciálne vás chcem upozorniť na posledný prívesok. V tomto obchodíku vám vašu obľúbenú knihu urobia ako prívesok, náramok, kľúčenku či záložku.

   


Tuším, že knihomoľské sviečky nemusím predstavovať, ale kto by nechcel aby mu celá izba voňala ako obľúbená postava v knihe? V mojom výbere nájdete štyroch Etsy predajcov. Všetci sú kvalitní, majú krásne sviečky a hlavne - sú z EU, čiže poštovné nestojí viac ako samotná sviečka a stíhajú vám dojsť pred Vianocami. Uvažovala som, či pridám aj Meraki Candles, ale sviečka od nich mi cestovala pridlho.

   


Toto je jediná vec, ktorú z tohto zoznamu ešte nemám a pri hľadaní toho, čo vám tu dám, mi hneď bolo jasné že to musím zmeniť. Odznaky sú perfektné v tom, že ich môžete pripnúť hocikde a striedať ako sa vám zachce. Lacnejšia verzia sú klasické "placáčiky", ktoré najčastejšie nájdete vo výhodných setoch. Všetky som našla na Etsy.

    

Ideálny darček pre umelca milujúceho knihy je určite ceruzka s nápisom. A aj ak nie ste zrovna umelci, určite vám to spríjemní ťažký deň v škole. Mňa očarili tieto inšpirované HP a Game of Thrones. Nájdete ich na Etsy, pre české nápisy pozrite tu.

  


Ak knihy nečítate len doma, ale často ich beriete preč so sebou, určite sa vám zíde šikovný obal, ktorý ochráni vašu knihu od zničenia. Prvé dva si môžte objednať na Sashe, vyrába ich Ivítko a tuším ich kúpite aj v niekorých Martinusoch. Môj aktuálny obal je práve práve odtiaľto a som nadmieru spokojná. Posledné sú z Etsy a tiež som počula len dobré slová na výrobcov. 

   


A keď už máte niečo knižné so sebou, najlepšie by bolo tak aj zaspávať. Okrem druhého vankúšiku sú všetky zo Society6, kde platí to isté čo pri hrnčekoch - oplatí sa pozrieť viacero, ale hrozí, že si nebudete vedieť vybrať. Tu sú moji obľúbenci všetci a mám ich uložených ešte niekoľkokrát viac.

   
 
Ak vám toto všetko nestačilo, za mňa vám môžem odporučiť knižné čaje od MagicalTea, ktoré sú naozaj perfektné. Nedávno som si tiež kúpila nálepku na notebook od SGVinyl, majú naozaj veľký výber, či už pre knižných alebo filmových fanúšikov a vyzerajú skvelo. A ako veľký milovník ponožiek nesmiem zabudnúť na značku Sock It To Me, ktorú som objavila úplnou náhodou (tie moje Jane Austen ponožky mám od nich) a už teraz mám zálusk na asi 10 ďalších.

Nakupovanie na Etsy: Obchodík na Etsy so svojimi výrobkami si môže otvoriť každý. Je to však americká stránka a preto je najdôležitejšie si odsledovať, kde daný obchod sídli. Ja som vám vybrala všetky vrámci EU, mimo býva už veľmi drahé poštovné a moc sa to neoplatí. Negatívnu skúsenosť som zatiaľ ešte nemala, s každým sa dá milo dohodnúť a objednávka je naozaj jednoduché. Ak by ste mali hocijaké bližšie otázky, pokojne mi napíšte.

Nakupovanie na Society6: Na Society6 si predajcovia dané veci nevyrábajú. Vytvárajú iba ich grafickú stránku, o tlač, výrobu a odoslanie sa stará Society6, čiže máte u každého zaistenú rovnakú kvalitu. Keďže to nie je zrovna najlacnejšia stránka, ešte som tam nenakupovala. Ak vám však môžem poradiť, počkajte si na akcie, ktoré sú skoro stále, či už zľava 25% alebo poštovné zdarma.

Keďže v niektorých obchodoch bolo ťažké vybrať len jeden či dva produkty, spomeniem vám aj pár obchodov, ktoré mám uložené a moja peňaženka ich nenávidí. Na Etsy si určite pozrite PurplePineappleShop, Fable&Black a YourTrendyShirt. Na Society6 medzi moje obľúbené patria Bookworm Botique, Evie Seo, Stella Bookish Art a Risa Rodil.

Dúfam, že v týchto tipoch nájdete niečo pre vás aj pre toho vášho knihomoľa. Čo by ste vy najviac chceli? :)

8 komentárov

 1. Super článok, veľa inšpirácie �� o tých knižných sviečkach snívam už dlho, tak možno si spravím na Vianoce radosť ��

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Výborný článok. Aj by som sa hneď pustila do nakupovania, keby som nevedela, že idú Vianoce a moja peňaženka bude čoskoro zívať prázdnotou. :D Ale budúci rok by som mohla... Tie tašky a vankúše a tričká!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! :) Na tie vankúše si už veľmi dlho brúsim zuby, len škoda, že sú také drahé.

   Odstrániť
 3. úprimne? O:) chcela by som všetko .... tie vecičky sú úplne krásne a človek tomu len ťažko odoláva :/

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Chýba už len huňatá teplá deka - knihomaľa treba udržiavať v teple, lebo keď číta, veľa sa nehýbe a v zime môže ľahko prechladnúť! :D Dosť tragické je, že niektoré z týchto vecičiek sú ovela drahšie ako samotne knižky. Ak je to len trochu šik, nehanbia sa vypýtať si za to v obchode milión, netrápi ich, že je to len taštička alebo náramoček :(

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je veľmi dobrá pripomienka! Možno ak raz budem dávať nové tipy, tak spomeniem aj tú deku. :)

   Odstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥