Six of Crows (Vrania šestka) + Crooked Kingdom - Leigh Bardugo


"Šesť nebezpečných vyvrheľov. Jedna neuskutočniteľná úloha. Vrania šestka – to je šesť zúfalých a pokútnych indivíduí: trestanec (čo prahne po pomste), ostrostrelec (ktorý neodolá žiadnej stávke), zbeh (čo zutekal pred životom v luxuse jednej z najbohatších rodín), špiónka (známa ako Prízrak), lámačka (čo sa pretĺka spodinou sveta pomocou mágie) a zlodej (s darom vyviaznuť živý zovšadiaľ). Najali ich na pochybnú lúpež storočia. Ich úloha je celkom jednoduchá. Vlámať sa na Ľadový dvor a oslobodiť jedného väzňa. Až na to, že Ľadový dvor je nedobytná vojenská pevnosť, ktorú zatiaľ nikto, ale naozaj nikto nezdolal."

Vrania šestka je nezvyčajná duológia medzi YA fantasy literatúrou. Väčšina kníh v tomto žánri má základ v hlavnej hrdinke, ktorá je niečim výnimočná, zamiluje sa (najlepšie hneď do dvoch) a ešte k tomu zistí, že vlastne ona je tá jediná, ktorá musí zachrániť svet. Ale aj tak ju zvyčajne trápi viac tá láska. Týmto nechcem povedať, že by tie knihy boli zlé, veď ja YA milujem, len chcem poukázať čo presne táto kniha nie je.
“The heart is an arrow. It demands aim to land true.”

Hneď na začiatku ma zaujal námet námet knihy. Šesť (tak trochu) zločincov sa spojí a idú zachrániť vedca, ktorý má v rukách osud celého sveta. Keď sme pri svete, kniha je zasadená do Grisha vesmíru, je to v podstate voľné pokračovanie Grisha trilógie. Ak vás zaujíma, či môžte čítať knihu aj keď ste nečítali predošlú trilógiu - môžte, ani ja som ju nečítala a žiadne informácie mi nechýbali. No a práve Grisha element dodáva knihe to fantastično, sú to v podstate ľudia, ktorý ovládajú rôzne druhy mágie.

2016 (EN)║YA fantasy║Indigo║512 strán
Nestretávame sa s jednou "vyvolenou" hrdinkou, ale máme tu šesť hlavných postáv, každý z nich je v niečom výnimočný a potrebujú jeden druhého na dosiahnutie svojho cieľa. Každá postava má svoju osobnosť, perfektne opísanú a zapamätateľnú, ani raz sa mi nestalo, že by som sa splietla, že koho kapitolu vlastne čítam. Ako som už naznačila, v kapitolách sa striedajú všetky postavy, autorka využíva rozprávanie v tretej osobe. 

A nielenže je každá osoba dobre napísaná, každý z nich si so sebou nesie svoju minulosť. Všetci si prešli naozaj ťažkými udalosťami, ktoré ich vyformovali až do dnešnej podoby. Chytia vás za srdce a budete ich mať ešte viac radi. Vzťahy medzi postavami sú napäté, ale často medzi nimi vznikajú situácie, kde som sa nahlas zasmiala. Aby to nevyznelo, že v tejto knihe nie je žiadna romantika - ono sa medzi niektorými, kde tu niečo objaví, ale nie je podstata príbehu, skôr také milé spestrenie.

“When everyone knows you’re a monster, you needn’t waste time doing every monstrous thing.”
Zo začiatku je trochu ťažšie dostať sa do deja, autorkin štýl nie je zrovna najjednoduchší. No keď sa to už rozbehne, nebudete chcieť knihu pustiť. Kniha je plná zvratov, máločo sa dá predpokladať, lebo takmer všetko ide úplne inak ako to postavy plánujú, takže s napätím sedíte a čakáte čo bude ďalej. Vrania šestka je poriadna dávka YA akcie!

Keďže som knihy čítala za sebou a tak povediac jedným dychom, príde mi nelogické vám písať recenzie osobitne a preto ich spojím.

V Crooked Kingdom (alebo v Kráľovstve podvodníkov ako má byť slovenský preklad) sa vraciame späť medzi teraz už známe postavy s novou úlohou, ktorú nečakali. Oproti prvej knihe máme viacej romatiky, viacej akcie, keďže sa už nemusíme zoznamovať s postavami, no a na konci rozhodne viac sĺz
“I would have come for you. And if I couldn't walk, I'd crawl to you, and no matter how broken we were, we'd fight our way out together-knives drawn, pistols blazing. Because that's what we do. We never stop fighting.”

2017 (EN) ║ YA fantasy ║ Indigo ║ 560 strán
Dej má rýchly spád, hneď vás vtiahne a zoberie vás na šialenú jazdu. Nebudete vedieť čo máte čakať, lebo všetko sa môže pokaziť. Dokonca ešte viac ako v prvej knihe!  A akoby nestačilo, že celý čas tŕpnete či sa niekomu niečo nestane... Tou väčšou dávkou romantiky som totiž nenarážala na Kaza a Inej. Po nich som mala chuť kričať a párkrát ich aj prefackať, moje nervy boli v koncoch. 

Ak by som mala zhodnotiť knihy osobitne, tak druhá sa mi páčila o kúsok viac ako prvá. Aj keď ten koniec ma skoro zabil. Ja stále verím, že autorka ešte niečo napíše, aspoň poviedku, proste hocičo. Ja mám ešte veľa otázok, veľa toho ostalo nevyriešeného a to v čo som dúfala, sa v podstate stále nestalo. Zatiaľ sa však vyjadrila, že je to duológia a aj keď nevylučuje, že ešte v budúcnosti niečo napíše, nateraz je to všetko.

Táto duológia sa zaradila medzi to najlepšie, čo som kedy čítala. Mám v nej najobľúbenejšie postavy a stále zvažujem, že si prečítam aj predchádzajúcu trilógiu od Bardugo. No ak by som jej mala niečo vytknúť; prišlo mi vtipné, že postavy majú mať 17 rokov. Ja som si ich tak nepredstavovala. V mojej hlave mali každý iný vek a túto informáciu som ignorovala. 
“Fear is a phoenix. You can watch it burn a thousand times and still it will return.” 
Postavy
Wylan mi jediný sedel na svoj vek, bol miestami taký zlatý, rozpačitý, nevinný a hlavne chutný. Syn bohatého politika, ktorý ušiel z domu a hľadal si vlastnú cestu. Bohužiaľ (pre nás určite našťastie) si ju našiel v najnebezpečnejších častiach mesta.
Jesper je drzý, sebavedomý, veľmi šikovný v streľbe a má "tak trochu" problém s gamblingom. Jeho novou zábavkou je však hnevanie Wylana a aj príležitostné flirtovanie. 
Matthias je veľký lovec "čarodejníc", ako druskelle radi nazývajú Grishu. Aj napriek tomu ma veľké a hrejivé srdiečko. A najvtipnejší je keď nechápe Ninine narážky.
Grisha Nina okrem toho, že vie zastaviť ľuďom tep len mávnutím ruky, vie zjesť naraz enormné množstvo lievancov a dostať Matthiasa do rozpakov. Sebavedomá, odvážna a vtipná.
Inej vie všetko. Dokáže sa pohybovať tak, že ju nebudete počuť ani vidieť, najčastejšie po strechách. Popritom si vypočuje všetky tajomstvá mesta a je Kazovou pravou rukou.
Kaz je tvrdý, uzavretý, nepríjemný vodca gangu. Na nikom a na ničom okrem peňazí mu nezáleží, dokáže vymyslieť nespočetné množstvo účinných plánov, používa barlu a nikdy si nedáva dole rukavice. A možno je to všetko inak a Kaz toho v sebe ukrýva viac akoby ste čakali. Aj nejakú tu slabosť.


Túto duológiu by som odporučila všetkým, je proste perfektná. Ale najmä tým, ktorý majú radi akciu viac než romantiku, rôznorodé postavy (pleť/národnosť/orientácia) a nezabudnuteľných hrdinov. 

Vrania šestka by mala vyjsť na konci októbra aj v slovenčine vo vydavateľstve Slovart a v marci budúceho roku by sme sa mali dočkať prekladu Kráľovstva podvodníkov. 

nekonečno/5

2 komentáre

  1. Moc hezká recenze a opět krásné fotky ♥ Nečetla jsem si tvůj názor na druhý díl, protože jsem ho ještě nečetla a nechci se ochudit o překvapení. První díl jsem četla nedávno a tak nějak mě to zklamalo. Ze začátku jsem se nemohla začíst a akce přišla až v druhé polovině. Po té jsem se nemohla odtrhnout a postavy byly opravdu vybarveny znamenitě. Jsem zvědavá na druhý díl :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Tak dúfam, že druhý diel bude v tvojich očiach lepší, ja som si to naozaj zamilovala. :)

      Odstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥