Geniálna priateľka + Príbeh nového priezviska - Elena Ferrante

GENIÁLNA PRIATEĽKA
"Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, v ktorom je nutné prispôsobiť sa, dodržiavať pravidlá a zvyky, byť ako ostatní. Dve dievčatá, od začiatku iné, k sebe nachádzajú cestu, až sa stanú neoddeliteľnými.  Elena je pekná a svetlovlasá. Učí sa, snaží sa každému vyhovieť, splniť, čo sa od nej čaká. Rebelantská Lila je tmavá zlá, ale nesmierne bystrá… priam geniálna. Nebojí sa nikoho a ničoho. Zo školy však odchádza pomáhať otcovi a bratovi v obuvníckej dielni. Naopak, Elena, ktorú podporuje učiteľka, pokračuje v štúdiu na gymnáziu ako deti z bohatších rodín, ktorých rodičia si to môžu dovoliť."
Geniálna priateľa nie je príjemné čítanie, minimálne zo začiatku rozhodne nie. Je plná drsných obrazov detstva v Taliansku, ktoré môžu čitateľa ľahko odradiť. A keď som si čítala recenzie na goodreads, viacerých aj odradilo. No na počudovanie to bolo presne to, čo mňa na tejto knihe hneď zaujalo. 

2015║román║Inaque.sk║314 strán
Autorka sa nesnaží o dokonalý svet, nevytvára pozlátko okolo svojich postáv, neurobila z hlavnej hrdinky bezchybné dievča, ktoré vždy koná správne. Práve naopak, Lila aj Elena sú také reálne, až je to niekedy nepríjemné. V prvej knihe sledujeme ich detstvo a pubertu, menia sa ich názory, vyvíja sa ich osobnosť, no obe si zachovávajú svoje typické povahové rysy, aj tie negatívne.

Lila a Elena sú zvláštne priateľky. Jedna by pre druhú urobili všetko, ak práve nemajú jednu z nezhôd, kedy dokážu na seba úplne zabudnúť. A aj keď sa majú radi, ak je tá druhá v niečom lepšia, nebodaj najlepšia zo všetkých, neubránia sa závisti. Či už ide o známky v škole, výzor, chalanov, či veľkosť poprsia. A takto je to väčšinou v živote, tu ich správanie navyše ovplyvňuje všade prítomná chudoba.

Autorkin štýl písania je naozaj geniálny. Všetko opisuje veľmi realisticky, máte pocit, akoby ste tam boli. Dokáže vás vtiahnuť do deja natoľko, že cítite pach chudobnej štvrte, utrpenie je rovnako vaše ako ich. Niekedy je opisov však priveľa a ja som sa pristihla ako vety rýchlo prebehiam, snažiac sa dostať k tomu podstatnému. 

Príbeh tvoria spomienky Eleny na ich minulosť, v podstate tam nenájdete hlavnú zápletku a možno sa budete (rovnako ako ja)  zo začiatku strácať v množstve postáv. No na konci knihy vám všetci prirastú k srdcu. Odporúčam všetkým, ktorým nevadia dlhé opisy, láka ich historická atmosféra Neapolu a zaujíma ich vývin ženského priateľstva v objatí chudoby.
4/5
PRÍBEH NOVÉHO PRIEZVISKA
"Príbeh dvoch priateliek z neapolskej štvrte pokračuje. Elena a Lila majú dvadsať rokov. Lila je uväznená v tradičnom manželstve, zatiaľ čo Elena pokračuje na svojej ceste hľadania seba samej. Komplikovaný a meniaci sa vzťah medzi nimi ich často spája, ale aj rozdeľuje. Každá z nich sa ocitá na pomedzí bolestivého odporu a hlbokej lásky, ktorú k tej druhej cíti. Dievčatá dospievajú, sú z nich ženy, uprostred života ktorých stojí toto zvláštne a dokonale vykreslené priateľstvo."
 
Po dočítaní prvej knihy som celá nedočkavá siahla po druhej, dúfajúc, že bude pokračovať v rovnakom tempe ako koniec Geniálnej priateľky. A moje prosby boli vyslyšané. Obe hlavné hrdinky sú na prahu dospelosti, v tej dobe už v podstate dospelé. Lily v manželstve a Elena trápiaca sa štúdiom. Ani jedna z nich nie je spokojná, každá si hľadá svoju cestu a zároveň si hľadajú cestu k sebe.

2016║román║Inaque.sk║364 strán
Tak ako to už je v ich priateľstve zvykom, majú množstvo nezhôd, teraz, keď už ich nespájajú hry na dvore, sú aj viackrát odlúčené. No nech sa snažia akokoľvek, stále ich to k sebe tiahne. Najmä Elenu, ktorej vlastný život príde vždy v porovnaní s Lily nezaujímavý. Páči sa mi ako je opísaná jej snaha byť sama sebou bez jej vplyvu. 

Oproti prvej knihy má príbeh rýchlejší spád, je tam o niečo menej popisov, čo z knihy urobilo zaujímavejšie čítanie. V prvej knihe ma najviac zaujala postava Lily, ktorá najďalej ostáva pre mňa najzaujímavejšia. Niečo vo mne má vždy slabosť pre tie zlé povahy. Tu už však dostáva viac priestoru aj Elena samotná a jej život, čo sa mi veľmi páčilo. 

A ten koniec. Druhá  kniha mi potvrdila, že Ferrante má asi záľubu v ukončovaní kníh práve v tom najlepšom. Len tak uprostred udalosti. Odporúčam mať všetky knihy pri sebe, aby ste sa hneď mohli pustiť do pokračovania. Ja si tretiu knihu obstarám čo najskôr a už teraz sa neviem dočkať, ako sa vyvinie ich priateľstvo, životy a ako sa všetko dostane k tomu, čím prvá kniha vlastne začala. A samozrejme, kde zase zmizla Lila. 

Ak ste po prvej knihe ostali nie moc presvedčení, či pokračovať, lebo kniha sa vám síce páčila, ale predsa len to nebolo to pravé orechové, odporúčam prečítať aj Príbeh nového priezviska. Pre mňa to bola o mnoho lepšie a ešte zaujímavejšie. 
5/5
Za poskytnutie recenzných kníh ďakujem kníhkupectvu Panta Rhei. Geniálnu priateľku kúpite tu a Príbeh nového priezviska nájdete tu.

2 komentáre

  1. Hezká recenze, moc hezké fotky :) Tato série mě ale moc neláká, i když na ni všude čtu jen samou chválu.

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥