Caraval - Stephanie Garberová

2017 ║YA fantasy║Egmont║432 strán
Ak ste o Caravale počuli čokoľvek, nevyrovná sa to skutočnosti. Je to viac ako hra. Je to mágia! Scarlett ho chcela vždy zažiť a tento rok konečne dostala pozvánku. Lenže vzápätí jej sestru Tellu unesie tajomný režisér celého predstavenia. Niet sa čoho báť, Caraval je predsa iba ilúzia... Ale čo ak nie? Nech už je to akokoľvek, Scarlett ním musí prejsť aj so zlomeným srdcom a nájsť sestru, kým sa spustí nebezpečný dominový efekt následkov a navždy ju stratí.

Ak ste o tejto knihe doteraz nepočuli, kde ste boli? Začiatkom roku bola všade a každý o nej rozprával. A keď som videla, že bude preložená tak rýchlo aj u nás, vedela som, že si ju musím prečítať. Ani neviem čo presne som od nej čakala, vedela som len, že to má byť magické. 

Takže som si v podstate ku knihe sadla s minimum očakávaní, no a príbeh si ma získal už od prvých strán. Celá kniha je o hre, o magickej hre Caraval, kde sa Scarlett túži dostať už veľmi dlhú dobu. A nielenže je o hre, táto kniha je hra. Celý čas hádate kto je dobrý a kto zlý, čo je skutočnosť a čo je ilúzia, a vždy keď si už myslíte, že ste niečo odhalili na ďalšej stránke vás úplne dopletú. 
"Nádej ma veľkú moc. Niekto hovorí, že nádej je tiež jedno z kúzel. Je prchavá a je ťažké držať sa jej. Netreba jej však veľa."
V knihe je veľké množstvo nečakaných zvratov, kúskov skladačky, ktorú treba zložiť, ani len postavy som nevedela dobre odhadnúť. Pri každom som uvažovala aká je možnosť, že by práve on bol Legendom - bájnym režisérom Caravalu. Hlavná hrdinka Scarlett bola zo začiatku na môj vkus príliš upätá, bojazlivá, do ničoho nešla bez záruk a mňa to neuveriteľne iritovalo. Časom sa však nechala unášať hrou a prestala sa stále len strachovať, dokonca som ju začala mať rada a chápať. Julian... bol perfektný, asi moja najobľúbenejšia postava, aj keď tiež pri ňom až do konca neviete kto vlastne je. Práve on prebudil v Scarlett skrytú hrdinku.
"Každému človeku sa môže splniť jedno, inak nesplniteľné prianie, ak to chce viac ako čokoľvek iné a podarí sa mu nájsť trošku mágie, ktorá mu pomôže."
Stephanie vytvorila naozaj čarovný príbeh, pri ktorom som sa ani chvíľku nenudila. Najväčší problém pre mňa bolo knihu odložiť. Človek by neveril, že toto je jej prvotina. A ako som pri konci zistila, tak Caraval je séria a ja sa už teraz teším na pokračovanie. Podľa všetkého by sme sa ho mali dočkať už budúci rok.

Caraval by som odporúčala všetkým milovníkom mágie, kúzel a prekvapení. Ak už máte plné zuby predvídateľných príbehov, chcete si prečítať jedinečné rozprávanie z nového sveta, či sa chcete jednoducho ponoriť do čarovného deja, táto kniha je pre vás to pravé.

4/5

Za recenznú knihu ďakujem Albatros Media, môžte si ju zakúpiť tu.

2 komentáre

  1. Skvělá recenze :) Na Caraval se už dlouho chystám, a díky tvé recenzi jsem se popostrčila zas o kousek blíž :) Měj se hezky ;)

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥