Siréna - Kiera Kass


Žáner: YA, fantasy
Počet strán: 288
Vydavateľstvo: Cooboo
Rok vydania: 2017


Anotácia: Oceán zachránil Kahlen pred smrťou. Je to už dávno, no odvtedy mu slúži ako siréna. Svojím spevom láka neznámych do hlbín mora, aby tak splatila dlh. Navzdory tomu, že jej jediné slovo môže zabiť, nedokáže odolať pevnine. Pozoruje ľudí, túži sa s nimi zhovárať, smiať sa a žiť slobodne medzi nimi. Kahlen je odhodlaná „odpykať si trest“ v samote… až kým nestretne okúzľujúceho a starostlivého Akinliho. Zosobňuje všetko, po čom kedy túžila. Nesmie s ním však prehovoriť. Všemožne sa snažia komunikovať, úžasne si rozumejú a ich vzťah rýchlo prerastá do priateľstva. Či chcú, alebo nie, spútava ich láska... Oceán však má svoje pravidlá a žiadna siréna by sa nemala zamilovať do človeka. Kahlen musí Akinliho opustiť. Človek nesmie poznať morský svet sirén. Avšak po rokoch poslušnosti sa Kahlen rozhodne nasledovať hlas svojho srdca.

Po tisícke negatívnych recenzií som k tejto knihe sadala s obavami. Selekcia patrí medzi moje obľúbené série a nechcela som si pokaziť svoju mienku o Kiere. Ak ste na podobných pochybách, kašlite na všetko zlé čo ste čítali alebo počuli, ono to fakt stojí za vyskúšanie.

Kiera vie dobré písať, to už mám overené, a už viem, že aj predtým vedela. Keby som si to vopred nezistila, asi by som nebola povedala, že je to jej prvotina. Dej bol zo začiatku trošku pomalší, ale potom sa to rozbehlo a ja som sa už nevedela odtrhnúť. Okrem štýlu písania, sa Siréna na Selekciu nepodobá ani trošku. Svet aj typy postáv sú odlišné, rozhodne nemáte pocit, akoby ste čítali niečo, čo už poznáte.

Ďalšia vec, ktorej som sa obávala, bola romantika. Dúfala som, že to nebude ďalší presladený príbeh o osudovej láske a našťastie som bola vyslyšaná. Kahlen veľmi dlho vzdoruje, snaží sa držať odstup a nie je ten typ "som zamilovaná tak kašlem na všetko". Tiež je tam veľmi dôležitý vzťah Kahlen a jej sestier. A tiež vzťah ku nej samej.

Khalen ťažko zaradiť medzi záporne alebo kladné postavy. Je síce siréna, ale nie je priamo zlá. Záleží jej na sestrách a veľmi si rolu sirény neužíva. A aj keď je príbeh o jej láske k Akinlimu, cestou k nemu spoznáva samú seba a učí sa sebaláske. A vzťah Oceán - Khalen ma dojal, to bola čistá rodičovská láska a vzdorovitá láska dieťaťa.

Aby som sa zase netvárila, že je to bezchybná kniha a všetká tá kritika bola vymyslená... Je tam veľmi známy a mnou neobľúbený týp lásky - instantná láska. Ako môže niekto po jednom stretnutí vedieť, že toho druhého miluje? Prečo sa tak nezamiluje niekto do mňa? Aj keď to sa dá vysvetliť tým, že Khalen je z 20. rokov a vtedy bolo bežné.

Nie je to kniha, ktorá by mi dala veľa do života, nemyslím, že by som si ju prečítala ešte niekedy. No zároveň som rada, že som ju čítala. Grécka mytológia, morské víly, všetky druhy lásky, dojímavý koniec a originálny príbeh. Ak vás toto zaujalo, tak vám túto knihu odporúčam.

 3/5

Za recenznú knihu ďakujem kníhkupectvu Panta Rhei. Knihu si môžete zakúpiť tu.4 komentáre

 1. Pro mě je série Selekce taková oddychová a jednoduchá četba :) Siréna zní zajímavě, protože mám mytologii ráda, ale asi si ji nepřečtu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja mám odmalička rada hlavne grécku mytológiu, preto sa mi páčilo, že to tam bolo často spomínané :)

   Odstrániť
 2. Selekce pro mě byla taková oddychová četba, které jsem se bavila. Sirénu jsem si zapůjčila z knihovny i přes tu zmíněnou negativní odezvu. Prozatím jsem se k přečtení ještě nedostala, ale určitě si ji přečtu. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež je to dosť taká oddychovka :) Ale také knihy sú niekedy presne to, čo potrebujem k šťastiu.

   Odstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥