R: Lesní Líšky a další znepokojivé přibehy - Antológia


Žáner: Fantasy
Rok vydania: 2016
Počet strán: 128
Vydavateľstvo: Pistorius & Olšanská

Anotácia: Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé.
Na začiatok musím povedať, že nie som moc veľký fanúšik poviedok. Omnoho radšej siahnem po viacdielnej sérii. Ale táto kniha je jedno veľké prekvapenie. Vždy som sa musela zamyslieť spätne nad tým čo sa tam stalo a čo to malo vlastne znamenať. Neboli to plytké prvoplánové príbehy, práve naopak.  

Knižka obsahuje 7 krátkych ale za to krásnych poviedok. Už prvá ma zaujala svojím nezvyčajným štýlom. Predsa len sa nestáva často aby bol príbeh písaný ako policajná výpoveď. Poviedka je v podstate rozdelená na dve časti - v prvej sa stretávame s výpoveďou Klausa, ktorý je obvinený z vraždy mladej Niny a v druhej s rozhovorom vyšetrovateľa a Airi, Nininej opatrovateľky. Tieto dve pasáže sa striedajú, dopĺňajú a spoločne nám dotvárajú obraz o udalosti, ktorá sa stala.

V druhej poviedke sa stretávame s Riikou, ktorá sa celý život ženie za všetkým nadprirodzeným. Zaujíma sa o astrálne vedomie, naučila sa ovládať svoje sny a rada využíva dosku Quija alebo nahliada do svojej veštiacej gule. Jej manžel si už na všetky jej výstrelky zvykol a aj keď ich nechápe tak ich toleruje. Jedno však ešte neskúšala - čarodejnú kolísku. 

Po tretej poviedke je pomenovaná aj kniha a tak nečudo, že sa točí okolo záhadných strieborných líštičiek s hviezdami v srsti. Príbeh sa odohráva v typickej malej dedinke, kde každý pozná každého. Traja najlepší kamaráti sa v detstve dozvedeli od jedného z dedinčanov o strieborných líškach. Po desiatich rokoch sa dvaja vracajú zo štúdii domov nájsť kamaráta, ktorý celý život zasvätil ich hľadaniu.

Štvrtá poviedka je veľmi krátka, ale o to viac otázok vo mne zanechala. Je rozprávaná z pohľadu "motýľa", ktorý je väznený svojím pánom v klietke, kde sa na neho chodia pozerať návštevníci. 

Piata poviedka rozpráva príbeh Lucy a Martensa. Lucy veľmi túži odísť do elektronického sveta nazývaného Údolie, ale jej manžel Martens o tom nechce ani počuť. Nakoniec sa teda rozhodne odísť bez neho. Po mesiaci mu príde od nej zvláštny list a on prijíma robotu pre Cestovnú kanceláriu, ktorá vlastní Údolie. 

V šiestej poviedke je veľmi zaujímavo poukázané na vojnu. Vo svete žijú ľudia a vtáky spolu, ale ľudia nechápu prečo vtáky stále bojujú. V nemocničnej izbe sa stretáva zranený vták s pánom Gordonom, ktorý postupne skamenieva. 

V poslednom príbehu Tuomikkina matka porodí chlapca so znamením smrti a rozhodne sa ho nechať napospas smrti pri močiari. Tuomikki sa s tým však nechce zmieriť a začne sa o malého bračeka starať - malého bračeka ktorý je napol vlkom. 

Chcela by som vedieť napísať, že konkrétne tá a tá poviedka boli najlepšie, no bohužiaľ nemôžem. Každá z nich bola svojim spôsobom dobrá a iná. Fínske podivno určite stojí za prečítanie. Žiadne komentáre

Všetky komentáre si veľmi cením ♥