R: Červená kráľovná - Victoria Aveyard


Žáner: Fantasy
Rok vydania:2016
Počet strán: 352
Vydavateľstvo: Motýľ

Anotácia: Svet Mare Barrow je rozdelený krvou – červenou a striebornou. Červená kráľovná je napínavý román od Victorie Aveyard, ktorý sa stal bestsellerom už v 25 krajinách. Spoločnosť je rozdelená na dve časti – Strieborných špičkových bojovníkov s božskými schopnosťami a Červených jednoduchých občanov, ktorí žijú pod krutou vládou Strieborných. Mare Barrow je sedemnásťročné dievča, ktoré patrí medzi Červených, a ani vo sne by jej nenapadlo, že by to mohlo byť inak. No opak je pravdou. Onedlho zistí, že aj napriek tomu, že je Červená, aj ona má svoje schopnosti – dokonca také silné a jedinečné, že ohrozujú celú vládu Strieborných. Lenže zahrávať sa so silou je veľmi nebezpečné. Vo svete rozdelenom krvou sa odohráva boj, ktorý vyhrá len ten najstatočnejší. A tak sa proti sebe postavia Červení a Strieborní, princ proti princovi a Mare proti vlastnému srdcu, pričom zrada číha na každom kroku. A potom stačí už len jediný chybný krok, ktorý zničí svet, aký dosiaľ poznali. Zachránia mladú Mare jej nezvyčajné schopnosti alebo sa jej stanú osudnými? Príbeh plný intríg, triedneho boja a klamstiev prinúti čitateľa, aby sa ponoril do napínavého deja s túžbou zistiť, aký bude osud Mare – dievčaťa, ktoré si od začiatku obľúbi.
Dej Červenej kráľovnej sa odohráva vo vymyslenom svete, kde sú ľudia rozdelení do dvoch kást podľa krvi. Na jednej strane sú Strieborní ovládajúci rôzne nadprirodzené schopnosti, vďaka ktorým sú nadradení, bohatí a vládnu. Na druhej strane sú Červení - obyčajní chudobní ľudia slúžiaci strieborným. Taká je aj hlavná hrdinka Mare Barrow.

Mare je sedemnásťročné dievča, ktoré trávi voľný čas kradnutím s najlepším kamarátom aby jej rodina mohla prežiť a pripravuje sa na odvod na vojnu v deň dovŕšenia jej osemnástych narodenín, Osud to však zariadi tak, že jej najlepšiemu kamarátovi hrozí rovnaký osud a ona je ochotná spraviť všetko preto aby na vojnu nemusel. Keď všetko zlyháva, zúfala sa vyrozpráva neznámemu Striebornému, ktorý jej dosadí prácu priamo pre kráľovskú rodinu.

A tu sa všetko ešte len začína komplikovať. Mare pri nehode odhalí svoje skryté nadprirodzené schopnosť - a to pred celým kráľovským dvorom. V Strieborných to vyvolá strach a kvôli tomu aby neohrozila ich vládu musí predstierať, že je jedna z nich. S Mare sa stáva stratená "Strieborná" princezná zasnúbená s princom.

Na kráľovskom dvore má kopu nepriateľov, problémy jej robí dokonca aj kráľ s kráľovnou. Do všetkého sa zamiešajú Červení pokúšajúc sa vydobyť si práva a v zámku to začína vrieť. Mare sa ocitne uprostred politickej vojny a musí sa rozhodnúť komu môže veriť.

Celkovo musím povedať, že je Mare veľmi dobrá hlavná postava. Neprekáža ani príliš neirituje. Autorka sa z nej nesnažila urobiť dokonalé dievča. Má svoje muchy, často-krát robí zlé rozhodnutia, ktoré vie aj patrične oľutovať. Ja som si s ňou ako sa hovorí sadla.

Tiež sa mi páči ako sa počas deja vyvíja. Začína ako naivné dievča, ktoré nechce nič viac len ochrániť svojich blízkych, no postupom času stvrdne a získa iné názory. Vývoj je badať na viacerých postavách. Každá z nich má svoj príbeh a svoje miesto; nie sú len krovie, ale dotvárajú dej. Autorka sa venuje vedľajším postavám viackrát počas deja. Dozvedáme sa tom ako boli odvedení bratia Mare, či ako sa mladší princ Maven cítil počas detstva.

Červená kráľovná sprvu pôsobí ako ďalšia dystopická YA kniha, ale rýchlo vás vyvedie z omylu. Vďaka zaujímavo vymysleným kastám, reálnej hrdinke a politickým intrigám hrdo vyčnieva z radu a určite vás chytí za srdce. Keďže je kniha písaná ja-rozprávaním s pohľadu Mare, budete s ňou váhať komu veriť a snažiť sa odhaliť skryté klamstvá. Srdce vám ukradnú dvaja perfektní princovia a verím, že rovnako ako ja si nebudete vedieť vybrať, ktorí je lepší.

Dej je zo začiatku pomalší, ale postupne graduje a ja som knihu nevedela pustiť z rúk. Štýl písania je ľahko čitateľný, všetko je podané priamočiaro a dáva to logiku. Nečudo, že je táto kniha tak široko obľúbená a myslím, že autorke sa debut nemohol viac podariť. Rozhodne ak Victoria Aveyard napíše niečo nové, budem nadšene čakať v kníhkupectve. Treba len dúfať, že takto nastavené tempo si príbeh udrží až do konca.

1 komentár

  1. Red Queen sa mi veľmi páčila, postavy, dej... všetko, ale práve som dočítala druhý diel a s tým až taká spokojná nie som. :/ Normálne neviem, čo napíšem do recenzie, lebo niektoré veci ma dosť sklamali. Čakala som od toho oveľa viac.

    OdpovedaťOdstrániť

Všetky komentáre si veľmi cením ♥